Menu Zamknij

Pożar kamienicy przy ul. Gimnazjalnej w Strzelnie

27 listopada 2016r około godz. 12:55 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze kamienicy przy ulicy Gimnazjalnej w Strzelnie.

Do działań dyżurny skierował zastępy Państwowej Straży Pożarnej: GBA 2,5/16, GCBA 4,5/24 oraz 3xSLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, SH-40 z JRG 1 w Inowrocławiu a także zastępy OSP: GBA 2,5/12 z OSP Kwieciszewo, GBA 2,5/21, GBA 4/16 z OSP Ostrowo, GBA 2,5/25, GCBA 5/35 z OSP Strzelno, GCBA 5/24, GCBA 5/32 z OSP Gębice.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu z OSP Strzelno zastano palące się poddasze i dach na budynku wielorodzinnym w zwartej zabudowie (pożar w II fazie rozwoju). Osoby zamieszkujące budynek znajdowały się na zewnątrz. Po dokonaniu rozpoznania i przeszukaniu pomieszczeń ewakuowano jedną osobę.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na podaniu 3 prądów gaśniczych wody w obronie sąsiednich obiektów i podaniu 5 prądów gaśniczych wody w natarciu. Działania prowadzono jednocześnie z podnośnika, drabiny przenośnej oraz wewnątrz budynku. Po zlokalizowaniu miejsca pożaru przystąpiono do częściowej rozbiórki nadpalonej konstrukcji dachu. W dalszej fazie działań przystąpiono do częściowej ewakuacji mienia lokatorów. Po dokonaniu oględzin budynku przez przedstawiciela nadzoru budowlanego wydano zakaz użytkowania obiektów do czasu wydania pozytywnej ekspertyzy. W nocy do nadzorowania pogorzeliska pozostawiono 1 zastęp straży pożarnej. Dnia następnego po konsultacji z nadzorem budowlanym usunięto obciążające strop elementy pokrycia oraz konstrukcji dachu.

Na miejsce zdarzenia przybyli: Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie, Komendant Policji, Burmistrz Strzelna, Nadzór Budowlany, Pogotowie Ratunkowe, Pogotowie Energetyczne, Pogotowie Gazowe, Policja, Straż Miejska, Biegły z dziedziny pożarnictwa.

Na czas trwania akcji, na zabezpieczenie miasta Mogilna i okolic do KP PSP w Mogilnie zadysponowane zostało GCBA 5/32 z OSP Dąbrowa.

Łącznie w działaniach udział brało ok. 40 strażaków PSP i OSP.

Działania trwały blisko 5,5h.

gallery wordpress plugin

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl) oraz czytelnika cmg24.pl