Menu Zamknij

„Młody Bohater” z naszego powiatu.

6 grudnia br. w klubie Stara Remiza we Włocławku odbyła się uroczysta zbiórka, na której strażakom Państwowej Straży Pożarnej wręczone zostały odznaczenia, awanse i wyróżnienia. Spotkanie wiązało się z wizytą w regionie kujawsko-pomorskim sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego. W uroczystości uczestniczyli również: komendant główny PSP nadbryg. Leszek Suski, poseł na Sejm RP Joanna Borowiak, zastępca komendanta głównego Policji nadinsp. Andrzej Szymczyk, wojewoda kujawsko-pomorski ze współpracownikami i inni.

Podczas uroczystości odznaczono odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” 5 funkcjonariuszy PSP oraz 7 osób, będących przedstawicielami Policji, administracji państwowej i samorządowej, na co dzień współdziałających ze strażą pożarną. Kilkoro funkcjonariuszy PSP odebrało awanse na wyższe stopnie służbowe.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji za wzorową postawę i osiągnięcia w realizacji zadań służbowych nagrodził st. bryg. Adama Dominikowskiego – naczelnika ośrodka szkolenia KW PSP w Toruniu, zaś komendant główny PSP uhonorował nagrodami grono dowódców Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego oraz dowódców zmian służbowych.

Szczególnym momentem uroczystości było wręczenie medalu „Młody Bohater”. Minister udekorował nim 14-letniego Patryka Kozickiego z Siedlimowa, z powiatu mogileńskiego. W ten sposób chłopiec dołączył do grona 27 młodych ludzi, którzy swoim zachowaniem uratowali życie lub zdrowie innych osób. Chłopiec w styczniu br. uratował przed tragedią pożaru członków swojej rodziny.

14-letniemu Patrykowi z Siedlimowa cała rodzina zawdzięcza życie. W styczniowy poranek chłopiec zaalarmował tatę o dziwnych dźwiękach dochodzących z poddasza. Ojciec po wejściu na strych zauważył pożar i wezwał strażaków. Siedmiu domowników zostało ewakuowanych. Dzięki sprawnej akcji straży pożarnej udało się ugasić pożar.

Bezpośredni link do artykułu na naszej stronie:

http://www.pspmogilno.pl/wordpress/?p=3116

Postawy takie jak ta, która wykazał się Patryk trzeba zauważać i nagradzać. Gratuluję Patryku, bądź taki, przez całe dorosłe życie – powiedział Minister Zieliński dziękując chłopcu za jego czyn.

Akcja „Młody Bohater” to inicjatywa Mariusza Błaszczaka, ministra spraw wewnętrznych i administracji, która służy nagradzaniu i  promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży. Nagroda jest wręczana dzieciom, które ocaliły bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób. Niezależnie od tego, czy udzieliły one pomocy osobie nieprzytomnej, wezwały służby ratunkowe, czy po prostu zaalarmowały o niebezpieczeństwie, ich dzielność i opanowanie zasługują na nagrodę.

Gratulujemy wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym a w szczególności naszemu lokalnemu bohaterowi Patrykowi, którego postawa niech będzie wzorem dla innych. 

rany15

Komendant Główny PSP nadbryg. Leszek Suski

rany19

Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki PSP st.bryg. Janusz Halak

rany3

rany2

rany1

rany14

„Młody Bohater” – Patryk Kozicki odbiera medal i nagrodę od ministra i wojewody

rany13

rany11

rany16

Źródła: mł.bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska KW PSP w Toruniu,

strona internetowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zdjęcia: mł. kpt. Piotr Bartoszak, KW PSP w Toruniu

Bezpośredni link do artykułu na stronie KW PSP w Toruniu:

http://www.kujawy.psp.gov.pl/news.php?readmore=885

Bezpośredni link do artykułu na stronie MSWiA:

http://www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/15475,14-letni-Patryk-w-elitarnym-gronie-mlodych-bohaterow.html