Pożar stodoły w Mierucinie (gm. Dąbrowa)

11 marca 2018r (niedziela) ok. godz. 13:50 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze stodoły w Mierucinie (gm. Dąbrowa).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16, GCBA 4,5/24, SHD-19, 2xSLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz GBM 2,5/8 z OSP Parlin, GBA 2,5/16 i GCBA 5/32 z OSP Dąbrowa i GCBA 5/32 z OSP Gębice.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palącą się stodołę. Ogień wychodził poza dach budynku. Mieszkańcy próbowali ratować umieszczone w niej mienie.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na ewakuacji mienia ruchomego oraz podaniu pięciu prądów wody w natarciu na palące się wewnątrz stodoły baloty słomy (120 szt.), kombajn zbożowy, beczkowóz asenizacyjny, przyczepkę samochodową, dach stodoły. Wodę czerpano z pobliskiego hydrantu. Ratownicy pracowali w sprzęcie ODO. Do usunięcia zalegającej słomy w stodole właściciel zorganizował ładowarkę teleskopową oraz ciągnik rolniczy. Do dogaszenia pożaru zadysponowano SHD-19. Dokonano rozbiórki jednej części szczytowej stodoły, gdyż groziła zawaleniem. W dalszej części działań usunięto na zewnątrz palącą się słomę (z wykorzystaniem ładowacza teleskopowego oraz ciągnika rolniczego ) oraz dogaszono ją na zewnątrz. Na czas akcji na drodze powiatowej 2406C ruch odbywał się wahadłowo.

W wyniku pożaru spaleniu uległo: kombajn zbożowy, beczkowóz asenizacyjny, częściowo stodoła.

Działania zastępów trwały ponad 5 godzin

Zdjęcia: JRG Mogilno oraz dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Archiwum