Menu Zamknij

Pożar budynku wielorodzinnego w Strzelnie

23 stycznia 2019 r. (środa) ok. godz. 11:40 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku wielorodzinnego na ul. Rynek w Strzelnie.

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16, GCBA 4,5/24, SHD-19 i SLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, SH-23,8 z JRG 2 Inowrocław i GCBA 5/32 z JRG 1 Inowrocław oraz 11 zastępów OSP z terenu powiatu mogileńskiego i inowrocławskiego. Na miejsce zdarzenia przybył także Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Toruniu oraz Grupa Operacyjna Komendanta Wojewódzkiego PSP w Toruniu. Do KP PSP w Mogilnie zadysponowano zastęp GCBA 5/32 z OSP Dąbrowa w celu zabezpieczenia operacyjnego powiatu.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palący się dach budynku mieszkalnego, wielorodzinnego. Płomienie na zewnątrz budynku dwukondygnacyjnego znajdującego się bezpośrednio przy drodze krajowej DK15. Droga całkowicie zablokowana. Budynek w zwartej zabudowie pokryty eternitem.

Miejsce akcji zabezpieczono. Po dojeździe na miejsce uzyskano informację od osób postronnych, że wewnątrz znajduje się jedna osoba, która nie chce opuścić miejsca zamieszkania. Działania zastępów polegały na podaniu jednego prądu wody przy użyciu działka przewoźnego z samochodu GCBA z OSP Strzelno i w tym samym czasie przystąpiono do przeszukania pomieszczeń. Dowódca zastępu w trakcie dotarcia do mieszkania zastał na schodach kobietę, którą ewakuował z budynku, a następnie wraz z cywilem ewakuowano w bezpieczne miejsce. Kobieta poinformowała, że w mieszkaniu są jeszcze dwa psy. Strażacy weszli do mieszkania, a następnie ewakuowali zwierzęta na zewnątrz budynku. W trakcie przeszukiwania mieszkania zlokalizowano butlę z gazem propan-butan i wyniesiono ją poza budynek. Osobę ewakuowaną przekazano przybyłemu na miejsce ZPR. Odłączono zasilanie energetyczne w budynku oraz odcięto dopływ gazu. Jednocześnie z prowadzonymi w/wym. czynnościami podano dwa prądy wody na palący się dach budynku od strony podwórza. Po przybyciu SHD-19 podano kolejny prąd wody. Zastęp SHD-23,8 z JRG Inowrocław przystąpił do rozbiórki pokrycia dachowego. Ratownicy w strefie zadymionej pracowali w sprzęcie ochrony układu oddechowego. Ewakuowana osoba po przebadaniu przez ratowników medycznych pozostała ma miejscu zdarzenia. Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do częściowej rozbiórki konstrukcji dachowej zgodnie z zaleceniami przedstawiciela nadzoru budowlanego oraz sprawdzono pogorzelisko kamerą termowizyjną. Następnie ewakuowano mienie z mieszkania na zewnątrz budynku gdzie przy użyciu samochodu dostawczego użyczonego przez gminę Strzelno przewieziono w miejsce wskazane przez poszkodowaną osobę.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Toruniu mł. Bryg. Jacek Kaczmarek, Grupa Operacyjna Komendanta Wojewódzkiego PSP w Toruniu, Komendant Powiatowy PSP w Mogilnie, Burmistrz Strzelna, Policja, Pogotowie Ratunkowe, Pogotowie Energetyczne, Pogotowie Gazowe, Nadzór Budowlany, Straż Miejska, przedstawiciel GDDKiA.

Ostatni zastęp wrócił do bazy po około 6,5h.

gallery wordpress plugin

Zdjęcia: p. Paweł Krzyżan (cmg24.pl)