Menu Zamknij

Zatrucie tlenkiem węgla w Kuśnierzu (gm. Jeziora Wielkie)

2 lutego 2019 r. (sobota) ok. godz. 05:25 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o zatruciu tlenkiem węgla w budynku mieszkalnym wielorodzinnym w Kuśnierzu (gm. Jeziora Wielkie).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastęp GCBA 5/35 z OSP Jeziora Wielkie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano Zespół Pogotowia Ratunkowego, który udzielał pierwszej pomocy trzem mieszkańcom budynku mieszkalnego, wielorodzinnego. Osoby badane przez załogę karetki skarżyły się na mdłości, bóle oraz zawroty głowy.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na sprawdzeniu mieszkania nr. 1 (5 osób w tym 3 pod opieką ZRM) na zawartość tlenku węgla wykrywaczem wielogazowym (wynik: 60 ppm.). Ratownicy pracowali w sprzęcie ODO. Jednocześnie z dokonywanymi pomiarami została przeprowadzona ewakuacja całego budynku wielorodzinnego. Łącznie ewakuowano 11 osób. Wygaszono piece kaflowe w każdym z mieszkań, przewietrzono budynek wentylatorem osiowym. Po przewietrzeniu ponownie dokonano sprawdzenia mieszkań (wynik: 0 ppm.). Osoby z objawami zatrucia tlenkiem węgla zostały zabrane do szpitala.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały blisko 3h 20min.

Zdjęcia: OSP Jeziora Wielkie