Menu Zamknij

Pożar domu w Świerkówcu (gm. Mogilno)

30 czerwca 2019 r. (niedziela) około godziny 23.40 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze domu w miejscowości Świerkówiec (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16, GCBA 9/60, 2xSLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastępy GBA 2,5/12, GBA 1,5/30 z OSP Wylatowo a także GCBA 5/32 i GCBA 9,2/32 z OSP Gębice.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palący się budynek mieszkalny jednorodzinny. Wszyscy mieszkańcy opuścili budynek przed przybyciem zastępów Straży Pożarnej. Z informacji uzyskanej od właściciela wynikało, że wewnątrz znajdują się psy.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palącą się cześć dachu. Równocześnie z podjęciem działań gaśniczych odłączono zasilanie w budynku. Wewnątrz budynku panowało bardzo duże zadymienie. Rota po kilku minutach odnalazła wszystkie psy i przekazała je właścicielowi. Po ewakuowaniu psów przystąpiono do ewakuacji mienia, częściowej rozbiórki dachu oraz dogaszaniu zarzewi ognia znajdujących się pomiędzy podbitką a pokryciem dachu. Ratownicy w trakcie akcji gaśniczej pracowali w sprzęcie ODO. Ze względu na brak możliwości dojazdu do miejsca pożaru podnośnikiem SHD-19 z JRG, do działań użyczony został prywatny podnośnik o mniejszych gabarytach. Po ugaszeniu pożaru usunięto luźne elementy konstrukcji dachowej oraz przeprowadzono ewakuację pozostałego mienia. Pomieszczenia oddymiono przy użyciu wentylatora osiowego.

Działania zastępów trwały około 5,5h.

Na miejsce pożaru przybył także patrol Policji.

Zdjęcia: p. Paweł Krzyżan (cmg24.pl).