Menu Zamknij

Konferencja prasowa w związku z ogólnopolską kampanią „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”

18 października 2019 r. (piątek) w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie odbyła się konferencja z przedstawicielami lokalnych mediów – portalu internetowego cmg24.pl oraz Gazety Pałuki w związku z ogólnopolską kampanią „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”.

Z ramienia KP PSP w Mogilnie w briefingu udział wziął Komendant Powiatowy PSP w Mogilnie bryg. Radosław Gałczyński oraz rzecznik prasowy jednostki st. kpt. Patryk Kaczmarek. W spotkaniu uczestniczył także mistrz kominiarski Remigiusz Przybylski.

Jak co roku tego typu akcje mają na celu uświadomienie społeczeństwu zagrożeń związanych z tlenkiem węgla oraz sposobach jak się przed nim uchronić.

Przedstawiciele komendy omówili także sposób działania czujek tlenku węgla i dymu.

Podczas spotkania przedstawiono wymagania techniczne, jakie powinny mieć budynki wielorodzinne i jednorodzinne.

Podkreślono spełnienia obowiązku przeprowadzania okresowych kontroli a także sprawdzania stanu technicznego przewodów kominowych i instalacji gazowych. Głównym źródłem zatruć tlenkiem węgla jest niesprawność przewodów kominowych – dymowych i wentylacyjnych. Niestety część mieszkańców zasłania kratki wentylacyjne – niby celem oszczędności na ogrzewaniu, co powoduje że zakłóca się prawidłowe funkcjonowanie systemu wentylacji.

Strażacy zalecają instalowanie czujek tlenku węgla (czadu), jak i dymu sugerując przy tym, aby zwracać uwagę na żywotność sensora oraz to, by dane urządzenie było certyfikowane (PN-EN 14604:2006/AC).

Wszelkie informacje na temat doboru czujek, wskazania miejsc w których należy je zamontować można uzyskać kontaktując się z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie pod numerem telefonu 52 315 26 51 lub 998.