Menu Zamknij

Pożar poszycia leśnego w Ostrowie (gm. Strzelno)

26 marca 2020 r. (czwartek) ok. godz. 19:05 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał informację o pożarze lasu w Ostrowie (gm. Strzelno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GCBA 5/40 i GCBA 9/60 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastępy OSP: GBA 2,5/21 i GBA 4/16 z OSP Ostrowo, GBA 2,5/25 i GCBA 5/35 z OSP Strzelno, GCBA 5/32 i GCBA 9,2/32 z OSP Gębice. Dyżurny PSK Słupca zadysponował zastępy GCBA 5/32 z OSP Orchowo, GBA 2,5/16 i GCBA 6/32 z OSP Bielsko.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palące się poszycie leśne w młodniku na powierzchni około 0,5 ha.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na podaniu 2 prądów wody w obronie sąsiadującego z młodnikiem starszego drzewostanu oraz 4 prądów gaśniczych wody w natarciu na palące się poszycie leśne.

Niewielkie zarzewia ognia dogaszono przy użyciu łopat a następnie przelano wodą. W czasie prowadzenia działań teren został oświetlony. Dzięki szybkiej reakcji udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się ognia na starszy drzewostan, co przy bardzo niskiej wilgotności mogło się skończyć dużo większymi stratami.

Działania zastępów trwały blisko 2h.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Służby leśne.

Zdjęcia: OSP Gębice