Menu Zamknij

Pożar składowiska odpadów poprodukcyjnych w Wymysłowicach (gm. Strzelno)

3 maja 2020 r. (niedziela) ok. godz. 13:15 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze na terenie zakładu produkcyjnego w Wymysłowicach (gm. Strzelno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 5/40 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastępy GBA 2,5/25 i GCBA 5/35 z OSP Strzelno, GBA 2,5/21 z OSP Ostrowo i GCBA 9,2/32 z OSP Gębice.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palące się składowisko odpadów poprodukcyjnych na terenie zakładu. Materiały składowane były w sposób posegregowany w dużych workach Big Bag. Pracownik ochrony podjął próbę ugaszenia – bezskutecznie. W momencie przybycia pierwszego zastępu składowisko odpadów objęte było w całości pożarem. Panowało silne zadymienie.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palące się odpady poprodukcyjne. Ratownicy zabezpieczeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych. Po zlokalizowaniu pożaru do działań wykorzystano pracownika zakładu – operatora wózka widłowego, który przerzucił hałdę odpadów w celu dogaszenia. Po dogaszeniu pogorzelisko sprawdzono kamerą termowizyjną.

Na miejsce zdarzenia przybył także patrol Policji.

Działania zastępów trwały blisko 2h.