admin

1 2 3 20

Ostrzeżenie na dzień 26.06.2018r – Burze z gradem

Zjawisko: Burze z gradem

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: województwo kujawsko-pomorskie

Ważność: od godz. 12:00 dnia 26.06.2018 do godz. 21:00 dnia 26.06.2018

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 30 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami możliwy grad.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%

Uwagi: Brak

Dyżurny synoptyk: Agata Wojtkiewicz

Źródło informacji: IMGW-PIB

List Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego

Szanowni Państwo,

w ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiały się wypowiedzi 
sugerujące, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odbiera 
pieniądze Ochotniczym Strażom Pożarnym, nie kupuje nowych samochodów 
ratowniczo-gaśniczych czy też odmawia strażakom ochotnikom prawa do 
noszenia munduru. Tymczasem jest wręcz przeciwnie. Zarówno w 2016 roku, 
jak i w 2017 roku zwiększyliśmy kwoty dotacji dla Ochotniczych Straży 
Pożarnych. W tym roku na dotacje dla OSP przeznaczymy 124 mln zł. 
Zapewniam wszystkich strażaków ochotników, że podobnie jak w ubiegłym 
roku środki te zostaną wydane na realne potrzeby OSP.
W załączeniu pozwalam sobie przesłać treść mojego wystąpienia w tej 
sprawie prosząc jednocześnie o lekturę i zainteresowanie nim innych osób.


Z wyrazami szacunku

Jarosław Zieliński
Poseł Rzeczypospolitej Polskiej
Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji


Pełna treść listu wiceministra: dotacje dla OSP

Inauguracja kampanii „STOP pożarom traw” 2017

Kampania „STOP pożarom traw” ma przede wszystkim edukować i uświadamiać, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale również prawnie zabronione. O skuteczności profilaktyki świadczą statystki – w 2015 r. doszło do ponad 82 tys. pożarów traw, natomiast w ubiegłym roku było ich już o ponad połowę mniej, bo 36 tys. – powiedział Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA podczas briefingu prasowego inaugurującego kampanię.

Wypalanie traw to problem, z którym strażacy zmagają się co roku. Choć rośnie świadomość społeczna w tej kwestii, to jednak nadal są ludzie, którzy myślą, że wypalanie traw użyźnia ziemię. – Co roku strażacy mają do czynienia z tysiącami tego typu zdarzeń. W całym 2016 r. odnotowano ponad 126 tys. pożarów, wśród nich było 36 tys. pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. To prawie 30 proc. wszystkich pożarów w Polsce. Najważniejsza jest świadomość, wszystko zależy od nas – podkreślił wiceminister Jarosław Zieliński.

Data rozpoczęcia tegorocznej kampanii przeciwko wypalaniu traw nie jest przypadkowa. Początek wiosny to czas, w którym gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw. W tym roku doszło już do ponad 8 tys. pożarów łąk i nieużytków rolnych. Jak poinformował nadbrygadier Leszek Suski, komendant główny PSP, w ubiegłym roku najwięcej pożarów traw odnotowano właśnie w marcu i w kwietniu – aż 18,5 tys. Stanowiło to ponad 50 proc. wszystkich pożarów traw w ubiegłym roku. – Dlatego właśnie teraz chcemy dotrzeć z naszą kampanią do jak największej liczby osób. Strażacy będą organizowali akcje edukacyjne w szkołach. Będziemy współpracowali z samorządowcami i duchownymi – zapowiedział komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

W ramach kampanii „STOP pożarom traw” została również uruchomiona strona internetowa  http://www.stoppozaromtraw.pl/  – można na niej znaleźć wszystkie informacje o akcji oraz pobrać materiały.

Pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi. Zagrażają lasom, domom i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. W ubiegłym roku w wyniku pożarów traw zginęło 6 osób, a 81 zostało rannych. Łącznie spłonęło ponad 12 tys. ha łąk i nieużytków rolnych. – Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h. Szybki bieg to prawie 19 km/h. Tak więc człowiek nie ma szans uciec przed ogniem – przestrzegał Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej prędkości wiatru i nagłej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania.

Nadbrygadier Leszek Suski, komendant główny PSP, zwrócił uwagę na fakt, że pożary nieużytków i łąk mają zazwyczaj duże rozmiary, a ich gaszenie może trwać wiele godzin. W 2016 r. podczas akcji ratowniczych związanych z gaszeniem pożarów traw zużyto 67 mln litrów wody, co odpowiada pojemności 18 basenów olimpijskich.– Takie akcje angażują również znaczną liczbę strażaków. Może się niestety zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw, ratownicy nie dojadą na czas tam, gdzie są bardziej potrzebni. Tam, gdzie bezpośrednio zagrożone będzie życie ludzkie. Pamiętajmy, że 90 proc. pożarów traw jest spowodowanych przez człowieka – powiedział komendant. W 2016 r. średnio co 14 minut strażacy wyjeżdżali do pożarów traw i nieużytków rolnych.

Wiceszef MSWiA przypomniał, że wypalanie traw jest zabronione. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5 tys. zł. – Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie życie lub zdrowie ludzkie, można nawet trafić do więzienia na okres od roku do 10 lat – podkreślił wiceminister Jarosław Zieliński.

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym zawsze gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Ma to związek z wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Pamiętajmy, że pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. Stwarzają też niebezpieczeństwo dla podróżujących, gdyż dym znacznie ogranicza widoczność, co może doprowadzić do groźnych wypadków i kolizji.
Angażują również wiele zastępów ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi.

Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

Należy pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h (szybki bieg to prawie 20 km/h, szybka jazda na rowerze to około 30 km/h). W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Z uwagi na znaczne zalesienie niektórych województw, łąki wraz z terenami upraw rolnych dość często sąsiadują z gruntami leśnymi. Ogień z suchych traw porastających nieużytki niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie młode drzewostany, a drzewostany dojrzałe i starodrzewia poważnie uszkadzając.

Straty ekologiczne spowodowane pożarami traw:
• Ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza.
• Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt.
• Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklętami (np. tak lubianych przez nas wszystkich skowronków).
• Dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk. Owady giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.
• Giną zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru (tracą orientację w dymie, ulegają zaczadzeniu). Dotyczy to również dużych zwierząt leśnych, takich jak sarny, jelenie czy dziki.
• Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej, m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy, a nawet saren.
• W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaki (krety ryjówki, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie).
• Przy wypalaniu giną mrówki. Jedna ich kolonia może zniszczyć do 4 milionów szkodliwych owadów rocznie. Mrówki zjadając resztki roślinne i zwierzęce ułatwiają rozkład masy organicznej oraz wzbogacają warstwę próchnicy, „przewietrzają” glebę. Podobnymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami są biedronki, zjadające mszyce.
• Ogień uśmierca wiele pożytecznych zwierząt bezkręgowych, m.in. dżdżownice (które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości), pająki, wije, owady (drapieżne i pasożytnicze).
• Podczas pożaru powstaje duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca spalania, z uwagi na wysoką toksyczność dymu.
• Duże zadymienie powoduje zmniejszenie widoczności na drogach i liniach kolejowych, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków.
• Od palącego się poszycia gleby, zapaleniu ulega podziemna warstwa torfu, który może spalać się do kilku metrów w głąb w zależności od jego porowatości związanej z dostępem tlenu. Są to pożary długotrwałe (nawet do kilku miesięcy) i wyjątkowo trudne do ugaszenia. Ponadto, w przypadku, gdy zwykła łąka po pożarze traw regeneruje się przez kilka lat, to pokłady torfu potrzebują na to wiele setek lat.

Wypalanie traw jest prawem zabronione!

Określa to m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. nr 92, poz. 880 z późn. zm.),
• Art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.
• Art. 131: „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny”.

Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 45, poz. 435 ze zmianami);
• Art. 30 ust. 3 pkt 3 „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
1. rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
2. korzystania z otwartego płomienia,
3. wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje:
• Art. 82, § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 1971 Nr 12, poz.114 ze zmianami) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł.

• Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997r. Nr 88 poz. 553 ze zmianami) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Inne akty prawne mówiące o problematyce wypalania traw.
W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 6 sierpnia 2004 r. w sprawie wzoru wniosku o przyznanie płatności z tytułu realizacji przedsięwzięć rolno-środowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt oraz zawartości planu tego działania,
W rozporządzeniu Rady Ministrów z 14 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na wspieranie działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania objętej planem rozwoju obszarów wiejskich.
Obwieszczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 3 czerwca 2014 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych norm (poz. 1372).
• § 3. 1. – Zabrania się wypalania gruntów rolnych.

Za wywołanie pożaru traw grożą poważne konsekwencje prawne, może też to skutkować utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej.

Dopłaty bezpośrednie Unii Europejskiej dla właścicieli gruntów rolnych
W walkę ze zjawiskiem wiosennego wypalania traw włączyła się Unia Europejska. Założenia polityki rolnej UE regulują między innymi zagadnienia ochrony środowiska w rolnictwie.
Jednym z narzędzi umożliwiających dokonywanie pozytywnych przemian w tym sektorze jest system dopłat bezpośrednich. Ta forma wsparcia unijnego, zobowiązuje użytkownika gruntów do utrzymania ziemi w dobrej kulturze rolnej – art. 2 ust 1 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o płatnościach bezpośrednich do gruntów (Dz. U. z 2004 r. Nr 6, poz. 40 ze zmianami).
Naruszenie zasad określonych w akcie wykonawczym do ustawy tj. rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie minimalnych wymagań utrzymywania gruntów rolnych w dobrej kulturze (Dz. U. nr 65, poz. 600 ze zmianami), między innymi poprzez wypalanie areałów rolnych (§3 ust. 2) skutkować powinno działaniami kompetentnych organów w zakresie ograniczenia lub cofnięcia tej formy pomocy finansowej. Podczas intensywnego prowadzenia prac rolnych na polach, także dochodzi do powstawania pożarów wskutek nieostrożności osób wykonujących te prace lub niesprawnego sprzętu technicznego.

Patrz też film: „Trawa to nie zabawa…”  https://www.youtube.com/watch?v=0ni5vVhxzLc#t=22

Polecamy stronę: http://www.stoppozaromtraw.pl/

Zebrano na podstawie materiałów MSWiA oraz KG PSP

Bezpośrednie linki do materiałów:

http://www.straz.gov.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Ruszyla-kampania-Stop-pozarom-traw/idn:36226

https://mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/15895,Ruszyla-kampania-STOP-pozarom-traw.html

Pożar altany ogrodowej w Mogilnie

17 marca 2017r (piątek) około godz. 11:00 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze altany ogrodowej w Mogilnie przy ul. Jana Pawła II.

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano altanę ogrodową objętą ogniem.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na podaniu jednego prądu gaśniczego wody w natarciu na s się altanę. Po ugaszeniu przeszukano pomieszczenie w celu wykluczenia obecności osób oraz rozebrano zwisające i luźne elementy pomieszczenia.

Na miejsce przybył również patrol Policji.

Działania zastępów trwały ok. 40min

Zdjęcia: JRG Mogilno

Pożar garażu w Siedlimowie (gm. Jeziora Wielkie)

8 marca 2017r (środa) około godz. 01:45 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze garażu i znajdującego się w nim samochodu w miejscowości Siedlimowo (gm. Jeziora Wielkie).

Do działań dyżurny skierował zastęp GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastępy OSP: GBA 2,5/16 z OSP Wójcin, GBA 2,5/16 i GCBA 5/35 z OSP Jeziora Wielkie oraz GCBA 5/35 z OSP Strzelno.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palący się garaż murowany, wewnątrz którego znajdował się samochód dostawczy do przewozu bydła.

Miejsce zdarzenia zabezpieczono. Działania zastępów polegały na podaniu dwóch prądów gaśniczych wody na palący się garaż oraz samochód.

Działania zastępów trwały ok. 1,5h.


Zdjęcia: dh Arkadiusz Kowalski – OSP Jeziora Wielkie

Pożar samochodu dostawczego w Kwieciszewie (gm. Mogilno)

 

6 marca 2017r (poniedziałek) około godz. 3:20 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze samochodu dostawczego w Kwieciszewie (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastępy OSP: GBA 2,5/16 z OSP Kwieciszewo, a także GCBA 5/32 z OSP Gębice.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód dostawczy marki Iveco w całości objęty ogniem. Pojazd znajdował się na drodze gminnej. Kierowca znajdował się na zewnątrz pojazdu (bez obrażeń).

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na podaniu jednego prądu gaśniczego piany i jednego prądu gaśniczego wody w natarciu na palący się samochód. Po ugaszeniu pojazdu otwarto drzwi i wyniesiono z niego przewożone skrzynki z mięsem, drobiem i wyrobami garmażeryjnymi. W trakcie prowadzenia działań, jeden ze strażaków został oblany środkiem pianotwórczym w okolice twarzy i uskarżał się na piekący ból oka. W związku z tym zadysponowano zespół Pogotowia Ratunkowego, który zabrał poszkodowanego na obserwację do szpitala.

W wyniku pożaru spaleniu w całości uległ samochód dostawczy Iveco, a zniszczeniu uległo kilkanaście kilogramów wyrobów mięsnych.

Na miejsce przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe

Działania zastępów trwały ok. 1h.

Zdjęcia: JRG Mogilno

Zdjęcia: JRG Mogilno

VIII Turniej Piłki Halowej Samorządowców

4 marca 2017r w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Mogilnie odbył się VIII Turniej Samorządowców w Piłce Halowej o Puchar Starosty Mogileńskiego. Do rywalizacji przystąpiło siedem drużyn: Urząd Gminy w Dąbrowie, Urząd Miejski w Mogilnie,
Urząd Miejski w Trzemesznie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Mogilne, Komenda Powiatowa Policji w Mogilnie, 1 Pomorska Brygada Logistyczna w Bydgoszczy, Powiat Mogileński.

Mecze rozgrywane były w dwóch grupach.

Grupa A: 1 Pomorska Brygada Logistyczna w Bydgoszczy, Urząd Miejski w Mogilnie, Urząd Miejski w Trzemesznie, Urząd Gminy w Dąbrowie

Grupa B: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Mogilne, Komenda Powiatowa Policji w Mogilnie, Powiat Mogileński.

 

Wyniki przedstawiały się następująco:

Grupa A:

Urząd Miejski w Mogilnie -11:2- Urząd Gminy w Dąbrowie

1 Pomorska Brygada Logistyczna w Bydgoszczy -6:5- Urząd Miejski w Trzemesznie

Urząd Miejski w Mogilnie -1:1- Urząd Miejski w Trzemesznie

1 Pomorska Brygada Logistyczna w Bydgoszczy -3:1- Urząd Gminy w Dąbrowie

Urząd Miejski w Mogilnie -3:0- 1 Pomorska Brygada Logistyczna w Bydgoszczy

Urząd Miejski w Trzemesznie -3:0- Urząd Gminy w Dąbrowie

Tabela:

  1. Urząd Miejski w Mogilnie – 7pkt. (15:3)
  2. 1 Pomorska Brygada Logistyczna w Bydgoszczy – 6pkt. (9:9)
  3. Urząd Miejski w Trzemesznie – 4pkt. (9:7)
  4. Urząd Gminy w Dąbrowie – 0pkt. (3:17)

 

Grupa B:

Policja -5:1- KP PSP Mogilno

Policja -3:2- Powiat Mogileński

KP PSP Mogilno -7:4- Powiat Mogileński

Tabela:

  1. Policja – 6pkt. (8:3)
  2. KP PSP Mogilno – 3pkt. (8:9)
  3. Powiat Mogileński – 0pkt. (6:10)

 

Półfinały:

Policja -1:1 k. 1:0- 1 Pomorska Brygada Logistyczna w Bydgoszczy

KP PSP Mogilno -1:4- Urząd Miejski w Mogilnie

 

Mecz o III miejsce:

KP PSP Mogilno -4:3- 1 Pomorska Brygada Logistyczna w Bydgoszczy

 

Finał:

Urząd Miejski w Mogilnie -2:0- Policja

 

Drużyną FAIR PLAY turnieju wybrano 1 Pomorską Brygadę Logistyczną w Bydgoszczy,  najlepszym piłkarzem turnieju został Mikołaj Kleczewski z drużyny Urzędu Miejskiego w Mogilnie, królem strzelców został  Jacek Lewandowski z Komendy Powiatowej PSP w Mogilnie, najlepszym bramkarzem turnieju został Sławomir Kotulski z drużyny 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy.

Gratulujemy.

Na podstawie materiałów zebranych przez p. Edytę Owsińską (Powiat Mogileński).

Zdjęcia: Powiat Mogileński

Pożar garaży przy ul. Powst. Wlkp. w Strzelnie

2 marca 2017r (czwartek) około godz. 2:40 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze szeregu garaży drewnianych przy ul. Powstania Wielkopolskiego w Strzelnie.

Ze względu na bezpośrednią bliskość budynków mieszkalnych, do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastępy OSP: GBA 2,5/25 i GCBA 5/35 z OSP Strzelno, GBA 4/16 z OSP Ostrowo, a także GCBA 5/32 z OSP Gębice.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palące się obiekty gospodarcze oraz garaż (zagrożone były budynki mieszkalne oraz sąsiednie garaże).

Miejsce akcji zabezpieczono. W pierwszej fazie działania polegały na podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palące się obiekty. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do częściowej rozbiórki obiektów w celu ich całkowitego ugaszenia.

W wyniku pożaru częściowemu spaleniu uległy: budynek gospodarczy i garaż, natomiast całkowitemu spaleniu uległ jeden budynek gospodarczy.

Na miejsce przybył także patrol Policji.

Działania zastępów trwały ponad 1,5h.

Zdjęcia – dh. Marek Wziętek (OSP Strzelno)

Dachowanie samochodu osobowego w Kwieciszewie (gm. Mogilno)

23 lutego 2017r (piątek) około godz. 22:50 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o dachowaniu samochodu osobowego w Kwieciszewie (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastęp SLRt z OSP Gębice.

Po dojeździe na miejsca zdarzenia zastano samochód osobowy BMW w przydrożnym rowie. Pojazdem podróżowała jedna osoba, która znajdowała się w karetce pogotowia ratunkowego. Po przebadaniu, kierowca pozostał na miejscu zdarzenia.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępu polegały na odłączeniu instalacji elektrycznej w pojeździe, postawieniu auta na koła oraz kierowaniu ruchem na czas działań ratowniczych.

Na miejsce zdarzenia przybyli: Pogotowie Ratunkowe i Policja (przed przybyciem zastępów SP).

Działania zastępów trwały ok. 50 minut.

Zdjęcia: OSP Gębice

1 2 3 20
Archiwum