Monthly Archives: Luty 2017

Dachowanie samochodu osobowego w Kwieciszewie (gm. Mogilno)

23 lutego 2017r (piątek) około godz. 22:50 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o dachowaniu samochodu osobowego w Kwieciszewie (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastęp SLRt z OSP Gębice.

Po dojeździe na miejsca zdarzenia zastano samochód osobowy BMW w przydrożnym rowie. Pojazdem podróżowała jedna osoba, która znajdowała się w karetce pogotowia ratunkowego. Po przebadaniu, kierowca pozostał na miejscu zdarzenia.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępu polegały na odłączeniu instalacji elektrycznej w pojeździe, postawieniu auta na koła oraz kierowaniu ruchem na czas działań ratowniczych.

Na miejsce zdarzenia przybyli: Pogotowie Ratunkowe i Policja (przed przybyciem zastępów SP).

Działania zastępów trwały ok. 50 minut.

Zdjęcia: OSP Gębice

Kolizja 2 samochodów osobowych w Mogilnie

16 lutego 2017r (czwartek) około godz. 16:45 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o zderzeniu 2 samochodów osobowych w Mogilnie na skrzyżowaniu ul. 900-lecia z ul. Kasprowicza i ul. Kasztanową.

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Fiat na środku skrzyżowania oraz samochód osobowy Audi na chodniku. Samochodem Fiat podróżowała jedna osoba(kierowca), który znajdował się wewnątrz pojazdu. Równo z zastępami Straży Pożarnej na miejsce przybył zespół Pogotowia Ratunkowego, który udzielił pomocy osobie znajdującej się we Fiacie. Samochodem Audi podróżowała jedna osoba(kierowca), który znajdował się poza pojazdem.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępu polegały na rozłączeniu instalacji elektrycznej w pojazdach oraz sprawdzeniu szczelności układów paliwowych oraz chłodniczych pod względem zagrożenia chemiczno-ekologicznego.

Działania zastępów trwały pół godziny.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Pogotowie Ratunkowe, Policja.

Zdjęcia: JRG Mogilno

 

Kolizja 2 samochodów osobowych w Szczepankowie (gm. Dąbrowa)

14 lutego 2017r (wtorek) około godz. 08:00 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o zderzeniu 2 samochodów osobowych w miejscowości Szczepankowo (gm. Dąbrowa)

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastęp SLRt z OSP Dąbrowa.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa rozbite samochody stojące częściowo na jezdni i na poboczu drogi wojewódzkiej. Kierowca samochodu Citroen uskarżał się na ból barku, a poszkodowana z samochodu Opel na uraz kolana. Siła zderzenia spowodowała oderwanie silnika z samochodu Opel (silnik leżał w rowie po przeciwnej stronie drogi).

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania ratowników polegały na odcięciu dopływu prądu z akumulatorów, zneutralizowaniu wycieków płynów eksploatacyjnych, wsparciu psychicznym uczestników wypadku i zabezpieczeniu przed utratą ciepła. Po dojeździe pogotowia ratunkowego poszkodowanych przekazano pod opiekę ratowników medycznych. W trakcie rozpoznania ustalono również, iż samochód Citroen uszkodził znaki drogowe. O fakcie uszkodzeń powiadomiono Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Na miejsce przybyli: Policja, Pogotowie Ratunkowe

Działania zastępów trwały ok. 1h.

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Kampania „Czad i Ogień – Obudź Czujność” na terenie powiatu

28W piątek,  9 grudnia 2016r podczas spotkania Zarządu Gminnego ZOSP RP Jeziora Wielkie Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie rozpoczęła kampanię społeczną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pt. „CZAD I OGIEŃ – Obudź Czujność” na terenie powiatu mogileńskiego.

Kampania jest odpowiedzią na niepokojące statystyki dotyczące ofiar pożarów i zatruć czadem, a jej głównym celem jest podniesienie świadomości społecznej w zakresie występujących zagrożeń.

W spotkaniu tym uczestniczyli: Wicemarszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego, przedstawiciele władz samorządowych, prezesi, naczelnicy oraz strażacy jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Jeziora Wielkie.

Uczestnikom spotkania został przedstawiony szczegółowo cel akcji, scharakteryzowano zagrożenia występujące w trakcie sezonu grzewczego, z zaakcentowaniem tematyki „czadu”, a także zwrócono uwagę na prawidłową eksploatację urządzeń grzewczych i kominowych.

W trakcie spotkania Komendant Powiatowy PSP w Mogilnie przekazał również informacje na temat dofinansowania jednostek ochotniczych straży pożarnych z dotacji celowej MSWiA.

Powyższe informacje zostały przekazane również podczas sesji Rady Gminy w Dąbrowie w dniu 15 grudnia 2016r przez oficera prasowego KP PSP w Mogilnie.

Następnie w czasie spotkania Zarządu Miejsko – Gminnego ZOSP RP w Strzelnie w dniu 16 grudnia 2016r.

Ponadto w czasie spotkania Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Mogilnie i spotkania zarządu Miejsko – Gminnego ZOSP RP w Mogilnie w dniu 20 grudnia 2016r.

W dniu 21 grudnia 2016r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Strzelnie przy okazji uroczystego apelu z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia Komendant Powiatowy PSP w Mogilnie podziękował Patrykowi Kozickiemu z Siedlimowa –„Młodemu bohaterowi”. Korzystając z okazji Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Mogilnie przedstawił informacje dotyczące kampanii „CZAD I OGIEŃ – Obudź Czujność” uczestnikom spotkania.

Zorganizowane spotkania są jednym z elementów inicjujących szereg kolejnych działań w ramach kampanii „CZAD I OGIEŃ – Obudź Czujność”, które zostaną przeprowadzone na terenie powiatu mogileńskiego w 2017 roku, m.in. prelekcje dla dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgminazjalnych.

dsc04839

dsc04829

zdjecie-050

img_1130

img_1139

zdjecie-061

Kampania „Czad i ogień. Obudź czujność”

Z dotychczasowych badań wynika, że 25% Polaków błędnie uważa, że czad można rozpoznać po zapachu lub, że jest dymem. Dowiedziono również, że tylko co piętnasty ma w mieszkaniu czujnik czadu lub dymu.

W ubiegłym roku w Polsce odnotowano prawie 7,5 tys. interwencji w związku z emisją tlenku węgla w mieszkaniach. Tylko w tym sezonie grzewczym – od 1 września br. – czad był powodem 365 wyjazdów – 169 osób zostało podtrutych, a jedna zmarła.

W regionie kujawsko-pomorskim poszkodowanych przez czad zostało już 7 osób.
(dane na dzień 25.10.2016)

We wtorek, 25 października, podczas odprawy z komendantami wojewódzkimi Państwowej Straży Pożarnej, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak zainaugurował kampanię pod hasłem „Czad i ogień – obudź czujność!”. Kampania jest odpowiedzią na niepokojące statystyki dotyczące ofiar pożarów i zatruć czadem.

Na potrzeby kampanii przygotowano spoty radiowe, a w szkołach będą realizowane programy na temat zagrożenia, skierowane dla dzieci i młodzieży.

Ministerstwo przygotowało także konkurs dotyczący problemu zaczadzeń (szczegóły w artykule poniżej).

Kampania informacyjna będzie obecna także w mediach społecznościowych.

Materiały multimedialne dotyczące akcji:

Plik mp3:

Prezentacja multimedialna:

czad-i-ogien_final (kliknij w załącznik)

Źródło: KW PSP w Toruniu

Na naszej stronie w zakładce PORADY zamieściliśmy zasady postępowania w przypadku pożaru mieszkań, oraz w przypadku zaczadzenia. 

Bezpośrednie linki do tych porad:

http://pspmogilno.pl/wordpress/?page_id=4370

http://pspmogilno.pl/wordpress/?page_id=2613

Pożar poddasza budynku jednorodzinnego w Marcinkowie.

9 lutego 2017r (czwartek) około godz. 15:15 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze poddasza budynku jednorodzinnego w Marcinkowie (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastępy Państwowej Straży Pożarnej: GBA 2,5/16, GCBA 4,5/24 oraz SHD-19 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastępy GCBA 5/32 i GCBA 5/24 z OSP Gębice.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano wydobywający się dym spod kalenicy dachu domu jednorodzinnego na długości ok 3m. Brak osób poszkodowanych.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na dotarciu do ogniska pożaru poprzez rozbiórkę sufitu w dwóch pomieszczeniach poddasza oraz rozbiórce płyt eternitu na dachu. Podano jeden prąd wody w natarciu na palące się krokwie oraz łaty. Nadpalone łaty wycięto przy pomocy pilarki do drewna. Dach zabezpieczono poprzez przybicie łat i płyt eternitowych. Ratownicy w pierwszej fazie pracowali w aparatach dróg oddechowych. Po zlokalizowaniu ognia miejsce prowadzonych działań sprawdzono kamerą termowizyjną na okoliczność występowania ukrytych ognisk pożaru. Dodatkowo wszystkie pomieszczenia sprawdzono wykrywaczem Multi-Pro na obecność tlenku węgla – nie wykryto zagrożenia.

Działania zastępów trwały ponad 2h.

Zdjęcia: JRG Mogilno

Kolizja samochodu osobowego w Kwieciszewie.

2 lutego 2017r około godz. 7:55 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji samochodu osobowego w Kwieciszewie (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastęp GBA 2,5/12 z OSP Kwieciszewo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Fiat poza jezdnią w przydrożnym rowie oraz zespół pogotowia ratunkowego, który opatrywał w karetce mężczyznę uczestniczącego w zdarzeniu. Samochodem podróżował tylko kierowca.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na odłączeniu akumulatora w pojeździe oraz usunięto grys drogowy z jezdni. Uczestnik zdarzenia uszkodził również znak drogowy. Po badaniu, kierowca Seicento pozostał na miejscu zdarzenia.

Na miejsce zdarzenia przybyli: Pogotowie Ratunkowe (przed przybyciem Straży Pożarnej), Policja.

Działania zastępów trwały około 0,5h.

Zdjęcia: JRG Mogilno.

 

 

Archiwum