Monthly Archives: Kwiecień 2018

Ostrzeżenie na dzień 13/14.04.2018r – Burze z gradem

Zjawisko: Burze z gradem

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: województwo kujawsko-pomorskie

Ważność: od godz. 07:30 dnia 13.04.2018 do godz. 07:30 dnia 14.04.2018

Przebieg: Po południu i wieczorem miejscami wystąpią burze z opadami deszczu od 5 mm do 10 mm, lokalnie około 15 mm, oraz porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie opady gradu.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: ?%

Uwagi: Brak

Dyżurny synoptyk: Agata Wojtkiewicz

Źródło informacji: IMGW-PIB

Przewrócony samochód ciężarowy na DK15 w Goryszewie (gm. Mogilno)

11 kwietnia 2018r (środa) ok. godz. 09:25 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o przewróconym samochodzie ciężarowym na drodze krajowej (DK15) w miejscowości Goryszewo (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16, GCBA 4,5/24 i SLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastępy OSP: SLRt z OSP Gębice i GBA 1,5/30 z OSP Wylatowo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano ciągnik siodłowy wraz z przyczepą leżący na prawym boku, na jednym pasie DK15. Wewnątrz kabiny znajdował się kierujący pojazdem, który nie mógł opuścić samodzielnie kabiny – mężczyzna bez obrażeń. Samochód przewoził 21 ton skrobi ziemniaczanej.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na dotarciu do poszkodowanego, który znajdował się wewnątrz kabiny. Kierowcę ewakuowano przy użyciu drabiny przystawnej na zewnątrz, a następnie prowadzono wsparcie psychiczne do czasu dojazdu Zespołu Pogotowia Ratunkowego. Kierujący pojazdem po przebadaniu przez lekarza pozostał na miejscu zdarzenia. W tym samym czasie zakręcono zawory przy zbiornikach paliwowych aby ograniczyć wyciek oleju napędowego, odłączono akumulatory w samochodzie. W trakcie rozpoznania zauważono wyciek oleju ze zbiornika agregatu, który służył do ogrzewania kabiny. Rozlane płyny eksploatacyjne usunięto z drogi przy użyciu sorbentu oraz trocin.

Na miejscu pozostał patrol Policji, który zabezpieczał pojazd. Na czas prowadzenia działań ruch na drodze krajowej odbywał się wahadłowo.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Przedstawiciel GDDKiA, Pomoc Drogowa.

Działania zastępów trwały ok. 3h 40min.

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl) oraz OSP Wylatowo.

Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” – etap powiatowy

W czwartek, 5 kwietnia w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie odbył się etap powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Do konkursu zgłoszono 26 laureatów eliminacji gminnych z czterech gmin powiatu mogileńskiego – Mogilna, Strzelna, Dąbrowy i Jezior Wielkich. Uczestnicy musieli wykazać się bardzo dobrą znajomością przepisów przeciwpożarowych, ochrony przeciwpożarowej, a także historii i tradycji straży pożarnej.

Uczniów oceniała komisja w składzie: st. kpt. Patryk Kaczmarek, st. kpt. Łukasz Rogalski, mł. bryg. Radosław Gałczyński.

Po ocenie zadań w formie pisemnej, składających się z 30 pytań oraz części ustnej ostateczna klasyfikacja przedstawia się następująco:

I grupa wiekowa – szkoły podstawowe
1. Michał Piskorz – Szkoła Podstawowa we Wronowach (I miejsce po zdobyciu 4,5 pkt. w części ustnej)
2. Alicja Konieczka – Szkoła Podstawowa nr 3 w Mogilnie (II miejsce po zdobyciu 3,5 pkt. w części ustnej)
3. Wiktor Nowak – Szkoła Podstawowa w Markowicach (III miejsce po zdobyciu 1 pkt. w części ustnej)
4. Paweł Korzycki – Szkoła Podstawowa w Wójcinie (uczestniczył w części ustnej zdobywając 0,5 pkt.)

II grupa wiekowa – gimnazja
1. Olga Sośnicka – Gimnazjum w Dąbrowie (I miejsce po zdobyciu 1,5 pkt. w części ustnej)
2. Roksana Owsińska – Gimnazjum w Bielicach (II miejsce po zdobyciu 1 pkt. w części ustnej)
3. Karolina Osińska – Gimnazjum w Dąbrowie (III miejsce po zdobyciu 0 pkt. w części ustnej)

III grupa wiekowa – szkoły ponadgimnazjalne
1. Kamil Brejecki – I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu (I miejsce po zdobyciu 4,5 pkt w części ustnej)
2. Artur Kapłoniak – Zespół Szkół w Bielicach (II miejsce po zdobyciu 3,5 pkt. w części ustnej)
3. Justyna Graniczna – ZPS nr 1 w Inowrocławiu (II miejsce po zdobyciu 0,5 pkt. w części ustnej)

Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się osoby, które zdobyły pierwsze miejsce w poszczególnej grupie wiekowej.

Ponadto w eliminacjach powiatowych uczestniczyli: Hanna Zacharenko – Szkoła Podstawowa w Padniewie, Aleksandra Piskorz – Szkoła Podstawowa we Wronowach, Martyna Lewandowska – Szkoła Podstawowa w Jeziorach Wielkich, Bartosz Dados – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Parlinie, Joanna Kobielska – Szkoła Podstawowa w Jeziorach Wielkich, Gracjan Gawroński – Szkoła Podstawowa nr 3 w Mogilnie, Filip Boiński – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Parlinie, Natalia Bednarek – Szkoła Podstawowa w Szczepanowie, Agata Pawlak – Gimnazjum w Bielicach, Julia Nowak – Gimnazjum w Dąbrowie, Maciej Wańkowski – Gimnazjum w Bielicach, Tomasz Podlas – Szkoła Podstawowa w Strzelnie, Mateusz Stranc – Szkoła Podstawowa w Strzelnie, Marcin Janus – Zespół Szkół w Mogilnie, Szymon Ścisłowski – Zespół Szkół w Bielicach.

Nagrody ufundowała Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, gdyż Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej podjął decyzję o przydzieleniu środków finansowych z przeznaczeniem na pokrycie kosztów udziału Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie w przedsięwzięciu mającym na celu propagowanie bezpieczeństwa pożarowego polegającego na współorganizacji powiatowych eliminacji do turnieju wiedzy pożarniczej. Powyższe środki finansowe pochodzą z wpływów uzyskanych z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia od ognia, przekazywanych przez zakłady ubezpieczeń.

Zdjęcia i tekst: p. Karol Nawrot (Starostwo Powiatowe w Mogilnie)

Pożar lasu w Procyniu (gm. Mogilno)

7 kwietnia 2018r (sobota) ok. godz. 14:25 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze lasu w Procyniu (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastępy OSP: GCBA 5/32 i GCBA 5/24 z OSP Gębice, GBA 2,5/12 z OSP Kwieciszewo,  GBA 2,5/21 i GBA 4/16 z OSP Ostrowo oraz GBA 1,5/30 z OSP Wylatowo.

Po dojeździe na miejsce zastano palącą się ściółkę leśną wraz z młodnikiem na powierzchni ok. 0,25 hektara.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na podaniu trzech prądów wody w natarciu na palący się młodnik wraz z pokrywą gleby. Jednocześnie prowadzono gaszenie lasu tłumicami i łopatami. Został wykonany pas (przy pomocy ciągnika rolniczego z pługiem ) oddzielający spaloną część poszycia od pozostałej części lasu.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Leśniczy Nadleśnictwa Miradz, Policja.

Działania zastępów trwały ok. 2h.

Zdjęcia: JRG Mogilno

Dachowanie samochodu osobowego w Kopcach (gm. Mogilno)

4 kwietnia 2018r (środa) ok. godz. 16:20 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o dachowaniu samochodu osobowego w miejscowości Kopce (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i SLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastęp GCBA 5/35 z OSP Strzelno.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy na polu, leżący na dachu w odległości około 40m od jezdni. Samochodem podróżował sam kierowca – mężczyzna, który wyszedł z samochodu o własnych siłach. Zespół pogotowia ratunkowego po dojeździe na miejsce zdarzenia przebadał uczestnika zdarzenia – mężczyzna bez obrażeń.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na postawieniu samochodu na kołach i odłączeniu akumulatora.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały ok. 45min.

Zdjęcia: JRG Mogilno

Archiwum