Monthly Archives: Lipiec 2018

Pożar ścierniska i balotów słomy w Procyniu (gm. Mogilno)

31 lipca 2018r (wtorek) ok. godz. 14:15 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze ścierniska i balotów słomy w Procyniu (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastęp GCBA 5/32 z OSP Gębice.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palące się rżysko na powierzchni ok 200 m2 oraz znajdujące się tam baloty słomy.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na podaniu dwóch prądów wody na palące się ściernisko. Baloty słomy po  rozciągnięciu i wypaleniu zlano wodą. Rżysko dodatkowo oborano przez przybyłego rolnika z ciągnikiem.

Działania zastępów trwały ok. 1h 50min.

Zdjęcie: OSP Gębice.

Pożar prasy rolniczej i ścierniska w Kątnie (gm. Mogilno)

30 lipca 2018r (poniedziałek) ok. godz. 16:00 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze prasy do słomy oraz ścierniska w miejscowości Kątno (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastępy GCBA 5/24 i GCBA 5/32 z OSP Gębice.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano prasę rolniczą na jezdni, całą objętą ogniem oraz palące się ściernisko na pobliskim polu.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępu polegały na podaniu jednego prądu gaśniczego piany na prasę rolniczą oraz jednego prądu wody na 50m2 ścierniska.

Działania zastępów trwały ok. 40min.

Zdjęcie: OSP Gębice

Kolizja samochodu osobowego w Kuśnierzu (gm. Jeziora Wielkie)

25 lipca 2018r (środa) ok. godz. 15:50 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji samochodu osobowego w Kuśnierzu (gm. Jeziora Wielkie).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastęp GCBA 5/32 z OSP Jeziora Wielkie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Audi w przydrożnym rowie, autem podróżowała jedna osoba.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na zapienieniu komfortu psychicznego kierującej pojazdem do czasu przybycia ZRM, odłączeniu instalacji elektrycznej w pojeździe, sprawdzeniu wycieku płynów eksploatacyjnych oraz pomocy Policji w kierowaniu ruchem na drodze krajowej DK 25. Po przybyciu na miejsce zdarzenia Pogotowia osoba poszkodowana została zabrana na obserwację do szpitala.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały ok. 1h 40 min

Zdjęcia: JRG Mogilno

Pożar ścierniska i balotów słomy w Golejewie (gm. Jeziora Wielkie)

25 lipca 2018r (środa) ok. godz. 11:15 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze słomy po kombajnie i balotów słomy w Golejewie (gm. Jeziora Wielkie).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16, GCBA 4,5/24 i SLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 5/35 z OSP Jeziora Wielkie, GBA 2,5/16 z OSP Wójcin, GBA 2,5/21 z OSP Ostrowo i GCBA 5/35 z OSP Strzelno.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palącą się słomę na pokosie, baloty słomy oraz rżysko na powierzchni około 7 ha.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na podaniu sześciu prądów wody w natarciu na palące się rżysko, słomę na pokosie oraz bele słomy prasowanej.
Strażacy przemieszczali zagrożone bele słomy w bezpieczne miejsce. Na miejscu przybyły dwa ciągniki rolnicze ze sprzętem polowym dokonując oborania spalonej powierzchni.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Wójt Jezior Wielkich.

Ostatni zastęp wrócił do bazy po ok. 4h.

Zdjęcia: JRG Mogilno

Pożar zboża na pniu w miejscowości Wronowy (gm. Strzelno)

23 lipca 2018r (poniedziałek) ok. godz. 16:25 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze zboża na pniu oraz ścierniska w miejscowości Wronowy (gm. Strzelno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastępy GBA 2,5/25 i GCBA 5/35 z OSP Strzelno oraz GBA 4/16 z OSP Ostrowo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palące się zboże na pniu, słomę po kombajnie oraz rżysko na powierzchni około 1,5 ha.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na podaniu 2 prądów wody w natarciu na palące się zboże, słomę oraz rżysko. Dodatkowo strażacy dogaszali pożar przy użyciu tłumic. Teren wokół pożaru został zabezpieczony poprzez oboranie pogorzeliska ciągnikiem rolniczym z pługiem. Właściciel gruntu na miejscu.

Działania zastępów trwały ok. 1h 40 min.

Zdjęcia: dh Marek Wziętek (OSP Strzelno)

 

Pożar ścierniska w Procyniu (gm. Mogilno)

23 lipca 2018r (poniedziałek) ok. godz. 11:25 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze ścierniska w miejscowości Procyń (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16, GCBA 4,5/24 i SLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastęp GCBA 5/32 z OSP Gębice.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palący się balot słomy oraz dogaszone już ściernisko przez osoby postronne na pow. ok 100m2. Ciągnik rolniczy z prasą do słomy oddalony kilkanaście metrów od pożaru.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na podaniu jednego prądu wody na palący się balot słomy, a następnie na pogorzelisko. Dzięki szybkiej reakcji osób postronnych udało się zapobiec rozprzestrzenianiu pożaru.

Działania zastępów trwały ok. 30 min.

Zdjęcie: OSP Gębice

NABÓR DO SŁUŻBY W KOMENDZIE POWIATOWEJ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W MOGILNIE – INFORMACJA O ZAKOŃCZENIU

W dniu 19 lipca 2018 r. kandydat z numerem identyfikacyjnym 3 otrzymał pozytywne orzeczenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Państwowej Straży Pożarnej.

Kandydat  zostanie przyjęty do służby przygotowawczej w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie.

W związku z powyższym nabór do służby uznaje się za zakończony.

 

Cykl pogadanek w związku z kampanią profilaktyczną MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”

W dniach 04.07.2018 r., 10.07.2018 r., 17.07.2018 r. i 20.07.2018 r. w na terenie obozowiska harcerskiego w Chałupskach (gm. Mogilno) strażacy przeprowadzili cykl pogadanek edukacyjnych dla uczestników turnusów harcerskich. W trakcie wizyt nawiązano do kampanii społecznej Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

Liczba uczestników poszczególnych turnusów to:

I turnus – 65 osób

II turnus – 68 osób,

III turnus – 55 osób,

IV turnus – 50 osób w wieku 10 – 16 lat, oprócz tego pięciu opiekunów.

W trakcie wizyt omówiono zagadnienia związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem i profilaktyką pożarową, m.in. bezpieczny wypoczynek nad wodą, informacje dotyczące używania numerów alarmowych, itp. Strażacy opowiadali również na czym polega ich trudna, ale satysfakcjonująca praca. W trakcie spotkań omawiano metody postępowania na wypadek zagrożeń mogących wystąpić na terenie obozu z uwzględnieniem zjawisk szczególnie niebezpiecznych tj: gwałtownych burz i silnych porywów wiatru, powodzi.

Przypomniano najmłodszym, że wielu tragedii, do których każdego roku dochodzi nad wodą można byłoby prawdopodobnie uniknąć, gdyby ludzie pamiętali o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy sprzętu będącego na wyposażeniu pojazdu biorącego udział w pokazach oraz podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy medycznej. Chętni mogli spróbować swoich sił w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

20.07.2018 r. dodatkowo odbyły się pokazy ratownictwa wodnego.

Zdjęcia: KP PSP Mogilno

Pożar budynku gospodarczego w Proszyskach (gm. Jeziora Wielkie)

15 lipca 2018r (niedziela) ok. godz. 22:05 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego w Proszyskach (gm. Jeziora Wielkie).

Do działań dyżurny skierował zastępy GCBA 4,5/24 i SLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 5/32 z OSP Jeziora Wielkie, GBA 2,5/16 z OSP Wójcin, GBA 2,5/25 i GCBA 5/35 z OSP Strzelno.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zadymiony budynek gospodarczy. Mieszkańcy podjęli próbę gaszenia pożaru przy użyciu wiader, co nie przyniosło zamierzonego rezultatu.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na podaniu dwóch prądów wody na palące się siano oraz strop. W trakcie działań ewakuowano z budynku kilka zwierząt. W dalszej części działań usunięto nadpalony drewniany strop oraz siano. Energię elektryczną odłączył użytkownik przed przybyciem zastępów.

Działania zastępów trwały ok. 2,5h.

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Archiwum