Monthly Archives: Marzec 2018

Pożar stodoły w Mierucinie (gm. Dąbrowa)

11 marca 2018r (niedziela) ok. godz. 13:50 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze stodoły w Mierucinie (gm. Dąbrowa).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16, GCBA 4,5/24, SHD-19, 2xSLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz GBM 2,5/8 z OSP Parlin, GBA 2,5/16 i GCBA 5/32 z OSP Dąbrowa i GCBA 5/32 z OSP Gębice.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palącą się stodołę. Ogień wychodził poza dach budynku. Mieszkańcy próbowali ratować umieszczone w niej mienie.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na ewakuacji mienia ruchomego oraz podaniu pięciu prądów wody w natarciu na palące się wewnątrz stodoły baloty słomy (120 szt.), kombajn zbożowy, beczkowóz asenizacyjny, przyczepkę samochodową, dach stodoły. Wodę czerpano z pobliskiego hydrantu. Ratownicy pracowali w sprzęcie ODO. Do usunięcia zalegającej słomy w stodole właściciel zorganizował ładowarkę teleskopową oraz ciągnik rolniczy. Do dogaszenia pożaru zadysponowano SHD-19. Dokonano rozbiórki jednej części szczytowej stodoły, gdyż groziła zawaleniem. W dalszej części działań usunięto na zewnątrz palącą się słomę (z wykorzystaniem ładowacza teleskopowego oraz ciągnika rolniczego ) oraz dogaszono ją na zewnątrz. Na czas akcji na drodze powiatowej 2406C ruch odbywał się wahadłowo.

W wyniku pożaru spaleniu uległo: kombajn zbożowy, beczkowóz asenizacyjny, częściowo stodoła.

Działania zastępów trwały ponad 5 godzin

Zdjęcia: JRG Mogilno oraz dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Kolizja samochodu osobowego w Kopcach (gm. Mogilno)

8 marca 2018r (czwartek) ok. godz. 16:55 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji samochodu osobowego w miejscowości Kopce (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastęp GCBA 5/35 z OSP Strzelno.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy, który uderzył w drzewo znajdujące się poza drogą. Podróżowała jedna osoba, która znajdowała się poza pojazdem.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na odłączeniu instalacji elektrycznej w pojeździe, instalacji LPG oraz sprawdzeniu czy nie ma wycieków płynów eksploatacyjnych – brak zagrożenia. W trakcie udzielania wsparcia psychicznego, poszkodowany zaczął się uskarżać na ból w klatce piersiowej. Przybyły na miejsce ZRM zabrał osobę poszkodowaną do szpitala w Inowrocławiu.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Służba Leśna.

Działania zastępów trwały ok. 1h 40min

Zdjęcia: JRG Mogilno

Wypadek samochodu osobowego w Wiecanowie (gm. Mogilno)

6 marca 2018r (wtorek) ok. godz. 07:25 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o zderzeniu samochodu osobowego z drzewem w Wiecanowie (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Renault Clio po wcześniejszym uderzeniu czołowym w drzewo, stojący na prawym pasie drogi. W wyniku zdarzenia została poszkodowana jedna osoba – kobieta kierująca pojazdem, która leżała poza pojazdem.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na udzieleniu pierwszej pomocy kierującej (stabilizacja górnego odcinka kręgosłupa szyjnego, zabezpieczenie przed utratą ciepła, wsparcie psychiczne). Zneutralizowano rozlane płyny eksploatacyjne oraz kierowano ruchem drogowym (ruch wahadłowy). W związku z odniesionymi obrażeniami na miejsce zdarzenia został zadysponowany śmigłowiec LPR, który po opatrzeniu zabrał poszkodowaną do szpitala w Bydgoszczy.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały ok. 1h 20min

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Agnieszki Sobiesiak (cmg24.pl), oraz JRG Mogilno.

Film: JRG Mogilno

Zderzenie 2 samochodów osobowych w Stodólnie (gm. Strzelno)

5 marca 2018r (poniedziałek) ok. godz. 08:00 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o zderzeniu 2 samochodów osobowych w Stodólnie (gm. Strzelno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz GCBA 5/35 z OSP Strzelno.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody osobowe, po wcześniejszym zderzeniu, blokujące całą drogę powiatową. Samochodem Renault Scenic podróżowały dwie osoby (kobieta-obrażenia głowy, mężczyzna – obrażenia klatki piersiowej), samochodem VW Passat podróżował kierowca, który zbiegł z miejsca wypadku. Wszystkie osoby biorące udział w zdarzeniu znajdowały się poza pojazdami pod opieką zespołów PRM. Po przebadaniu przez ratowników medycznych poszkodowani zostali zabrani do szpitala.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na odłączeniu instalacji elektrycznych w pojazdach, sprawdzeniu szczelności układów paliwowych oraz pomocy w kierowaniu ruchem drogowym. Po wykonaniu czynności przez Policję samochody usunięto poza drogę, a rozlane płyny eksploatacyjne zostały usunięte z jezdni przy użyciu sorbentu.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Pogotowie Ratunkowe oraz Policja.

Działania zastępów trwały ponad 3,5h

Zdjęcia: JRG Mogilno

Egzamin kończący Szkolenie Podstawowe Strażaków Ratowników OSP

2 marca 2018r na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie odbył się egzamin teoretyczno – praktyczny kończący Szkolenie Podstawowe Strażaków Ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych.

Druhowie ochotnicy przygotowywali się do egzaminu w okresie od 03 listopada 2017 r. do 02 marca  2018 r. pod okiem funkcjonariuszy KP PSP w Mogilnie. Przeprowadzono zajęcia zarówno teoretyczne, jak i praktyczne (w tym m.in. testy w komorze dymowej w Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu). Zajęcia prowadzone były według programu nauczania Szkolenia Podstawowego Strażaków Ratowników OSP z dnia 17 listopada 2015r.

W szkoleniu udział wzięły 23 osoby, z czego do egzaminu końcowego dopuszczono 17 osób.

Egzamin przeprowadziła Komisja egzaminacyjna, powołana przez  Kujawsko – Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego  Państwowej Straży Pożarnej.

Po sprawdzeniu wyników testu wiedzy oraz umiejętności praktycznych, Komisja egzaminacyjna stwierdziła, że egzamin zdało 17 słuchaczy z wynikiem pozytywnym.

 

gallery wordpress plugin

Zdjęcia: JRG Mogilno

 

Pożar budynku mieszkalnego w Ciechrzu (gm. Strzelno)

2 marca 2018r (piątek) ok. godz. 14:35 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w Ciechrzu (gm. Strzelno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16, GCBA 4,5/24, SHD-19, 2xSLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz GBA 2,5/25, GCBA 5/35 z OSP Strzelno, GBA 2,5/12 z OSP Kwieciszewo i GCBA 5/24 z OSP Gębice.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano wydobywający się dym z otworów okiennych budynku mieszkalnego. Czterech mieszkańców opuściło dom przed przybyciem zastępów.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na wyłączeniu dopływu energii elektrycznej, podaniu jednego prądu wody na palące się drzwi i podłogę drewnianą w kuchni oraz pokoju. W trakcie przeszukiwania domu rota zlokalizowała butlę z gazem propan-butan, a następnie wyniosła ją z budynku. Następnie wyniesiono nadpalone wyposażenie mieszkania.

Na miejsce pożaru przybyli także: Policja, Pogotowie Energetyczne, Burmistrz Strzelna.

Działania zastępów trwały ok. 2,5h.

Zdjęcia: JRG Mogilno oraz dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Archiwum