OSP

Jak jest ubrany zawodowy strażak?

Ochotnicza Straż Pożarna

Jak jest ubrany zawodowy strażak?

Praca strażaka jest bardzo wymagająca i niebezpieczna. Straż kojarzy się najbardziej z gaszeniem pożarów, ale strażacy biorą przecież udział w różnorodnych akcjach ratunkowych. Usuwają szkody po nawałnicach, często są wcześniej niż pogotowie przy wypadku drogowym i bywa, że muszą rozcinać rozwalony samochód, by wydostać rannych. Oprócz tego prowadzą akcje ratunkowe na wodzie czy na wysokościach (nawet ściągają koty z czubków drzew). Tak niebezpieczna praca wymaga odpowiedniego ubrania, aby strażacy mogli czuć się podczas każdej akcji bezpiecznie. Jak więc ubrani są zawodowi strażacy?

Strażackie buty

Strażacy posiadają dwie pary specjalnych butów. Są to buty skórzane z metalowymi elementami oraz gumowe. Skórzane posiadają metalową wkładkę zabezpieczającą stopę przed przebiciem czymś ostrym. Przy wypadkach drogowych albo pożarach nietrudno o rozbite szkło czy inne ostre przedmioty pod nogami. Buty te mają również metalowe noski, które chronią stopy przed zmiażdżeniem, gdyby coś ciężkiego spadło strażakowi na nogi. Buty gumowe to zaś tak zwane buty dielektryczne. Strażacy mogą w nich wchodzić w miejsca, gdzie może dojść do przebicia elektrycznego. Takie buty są regularnie kontrolowane i poddawane testom dielektrycznym. Oczywiście buty muszą też być wodoodporne, by strażak mógł wejść do zalanego podczas gaszenia budynku czy pracować na terenach zalanych po gwałtownych opadach.

Tak zwany Nomex, czyli specjali strój strażacki

Nomex to zestaw, w którym strażak wyjeżdża na niemal każdą akcję, niezależnie czy jest to pożar, wypadek czy coś zupełnie innego. Głównie jest to specjalna kurtka i spodnie z odblaskowymi elementami. Ubranie takie ma wiele warstw, w tym tkaninę zewnętrzną, wodoszczelną i niepalną membranę ochronną. Wszystko dlatego, że strażacy muszą pracować w najbardziej ekstremalnych warunkach i nie chodzi tylko o te atmosferyczne (upał, deszcz, mróz). Strażacy pracują przy ogniu, wodzie, prądzie, łatwopalnych i niebezpiecznych substancjach itd. Strój musi więc zapewniać im całkowite bezpieczeństwo. I tak zdarza się, że strażacy zostają ranni lub giną podczas akcji. Strażacy mają więc także do dyspozycji ubranie żaroochronne, stosowane podczas pożarów budynków przemysłowych, gdzie panuje bardzo wysoka temperatura czy ubranie gazoszczelne do akcji przy wyciekach niebezpiecznych substancji. Ponadto niezależnie od pory roku i pogody strażak musi mieć rękawice z dobrą chwytliwością, by można było obsłużyć zarówno duże, jak i małe narzędzia i urządzenia. Oprócz tego ważnym elementem ubioru strażaka jest… kominiarka. Tak, choć kojarzy się z przestępcami, dla strażaka to ochrona twarzy, szyi i karku. Pod kominiarkę zakładana jest maska sprzętu ochrony oddechowej. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów strażackiej garderoby jest jednak hełm z przyłbicą chroniący głowę i twarz np. przed odpryskami podczas cięcia różnych elementów albo promieniowaniem czy ostrym światłem.

Na co zakłada się takie ubranie?

Strażacy zwykle zakładają pod swoje ubranie koszulki lub t-shirty zobacz te modele. Cały ubiór strażacki waży ponad 3 kilogramy, a jeśli trzeba jeszcze założyć aparat tlenowy z maską, dochodzi do tego jeszcze około 11 kg. W takim stroju, zwłaszcza przy bardzo wysokiej temperaturze naprawdę można się spocić. Najlepszym wyborem jest więc pod spód dobra bielizna termoaktywna, która oddycha i odprowadza wilgoć, dzięki czemu nie ma obawy o przepocenie. Oczywiście oprócz specjalnego ubrania na akcje, strażacy mają również eleganckie mundury i stroje wyjściowe, na różne uroczystości, w których biorą udział.

Archiwum