Monthly Archives: Styczeń 2019

Uroczyste przekazanie GCBA 9,2/32 dla OSP Gębice

25 stycznia 2019 roku był dla społeczności Gębic i okolic dniem wyjątkowym. Tego dnia przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Gębicach odbył się uroczysty apel z okazji przekazania i poświęcenia nowego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego Volvo GCBA 9,2/32.

Apel rozpoczął się od złożenia meldunku przez dowódcę uroczystości druha Arkadiusza Kapłoniaka Członkowi Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP druhowi Tomaszowi Barczakowi.

W uroczystościach udział wzięli m.in.: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu mł. bryg. Jacek Kaczmarek, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie bryg. Radosław Gałczyński, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Mogilnie Tomasz Barczak (zarazem Członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Kujawsko-Pomorskiego), Dyrektor Zarządu Wykonawczego Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Starosta Mogileński Bartosz Nowacki, Przewodniczący Rady Powiatu Mogileńskiego Robert Musidłowski, Burmistrz Mogilna Leszek Duszyński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Mogilnie Paweł Molenda, Kapelan ZOSP RP Powiatu Mogileńskiego ks. Tomasz Walterbach, ks. Stanisław Siuchniński – proboszcz miejscowej parafii, przedstawiciele lokalnej społeczności oraz zaproszeni goście.

Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy marki Volvo o mocy 410KM posiada automatyczną skrzynię biegów, napęd 6×6, klimatyzację, trzyosobową kabinę załogi, zbiornik wodny o pojemności 9200l, zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 1000l, autopompę o wydajności 3200l/min, 6 zraszaczy, wyciągarkę elektryczną o uciągu 8 ton, linię szybkiego natarcia, oświetlenie LED, kamerę cofania.

Zakup samochodu był możliwy dzięki środkom finansowym z budżetu gminy Mogilno w kwocie 377.935,95 zł oraz dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 w kwocie 701.881,05 zł. Całkowity koszt pojazdu to 1.079.817 zł.

Poświęcenia samochodu dokonał ks. Tomasz Walterbach oraz ks. Stanisław Siuchniński.

Zaproszeni goście gratulowali jednostce nowego pojazdu oraz dziękowali za dotychczasową służbę na rzecz mieszkańców powiatu. Nie mogło również zabraknąć podziękowań dla samorządowców, bez pomocy których zakup samochodu byłby niemożliwy.

Tekst: OSP Gębice

gallery wordpress plugin

Zdjęcia: Paweł Krzyżan (cmg24.pl)

Pożar budynku wielorodzinnego w Strzelnie

23 stycznia 2019 r. (środa) ok. godz. 11:40 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku wielorodzinnego na ul. Rynek w Strzelnie.

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16, GCBA 4,5/24, SHD-19 i SLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, SH-23,8 z JRG 2 Inowrocław i GCBA 5/32 z JRG 1 Inowrocław oraz 11 zastępów OSP z terenu powiatu mogileńskiego i inowrocławskiego. Na miejsce zdarzenia przybył także Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Toruniu oraz Grupa Operacyjna Komendanta Wojewódzkiego PSP w Toruniu. Do KP PSP w Mogilnie zadysponowano zastęp GCBA 5/32 z OSP Dąbrowa w celu zabezpieczenia operacyjnego powiatu.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palący się dach budynku mieszkalnego, wielorodzinnego. Płomienie na zewnątrz budynku dwukondygnacyjnego znajdującego się bezpośrednio przy drodze krajowej DK15. Droga całkowicie zablokowana. Budynek w zwartej zabudowie pokryty eternitem.

Miejsce akcji zabezpieczono. Po dojeździe na miejsce uzyskano informację od osób postronnych, że wewnątrz znajduje się jedna osoba, która nie chce opuścić miejsca zamieszkania. Działania zastępów polegały na podaniu jednego prądu wody przy użyciu działka przewoźnego z samochodu GCBA z OSP Strzelno i w tym samym czasie przystąpiono do przeszukania pomieszczeń. Dowódca zastępu w trakcie dotarcia do mieszkania zastał na schodach kobietę, którą ewakuował z budynku, a następnie wraz z cywilem ewakuowano w bezpieczne miejsce. Kobieta poinformowała, że w mieszkaniu są jeszcze dwa psy. Strażacy weszli do mieszkania, a następnie ewakuowali zwierzęta na zewnątrz budynku. W trakcie przeszukiwania mieszkania zlokalizowano butlę z gazem propan-butan i wyniesiono ją poza budynek. Osobę ewakuowaną przekazano przybyłemu na miejsce ZPR. Odłączono zasilanie energetyczne w budynku oraz odcięto dopływ gazu. Jednocześnie z prowadzonymi w/wym. czynnościami podano dwa prądy wody na palący się dach budynku od strony podwórza. Po przybyciu SHD-19 podano kolejny prąd wody. Zastęp SHD-23,8 z JRG Inowrocław przystąpił do rozbiórki pokrycia dachowego. Ratownicy w strefie zadymionej pracowali w sprzęcie ochrony układu oddechowego. Ewakuowana osoba po przebadaniu przez ratowników medycznych pozostała ma miejscu zdarzenia. Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do częściowej rozbiórki konstrukcji dachowej zgodnie z zaleceniami przedstawiciela nadzoru budowlanego oraz sprawdzono pogorzelisko kamerą termowizyjną. Następnie ewakuowano mienie z mieszkania na zewnątrz budynku gdzie przy użyciu samochodu dostawczego użyczonego przez gminę Strzelno przewieziono w miejsce wskazane przez poszkodowaną osobę.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Toruniu mł. Bryg. Jacek Kaczmarek, Grupa Operacyjna Komendanta Wojewódzkiego PSP w Toruniu, Komendant Powiatowy PSP w Mogilnie, Burmistrz Strzelna, Policja, Pogotowie Ratunkowe, Pogotowie Energetyczne, Pogotowie Gazowe, Nadzór Budowlany, Straż Miejska, przedstawiciel GDDKiA.

Ostatni zastęp wrócił do bazy po około 6,5h.

gallery wordpress plugin

Zdjęcia: p. Paweł Krzyżan (cmg24.pl)

 

 

Kolizja busa w Szczepanowie (gm. Dąbrowa)

22 stycznia 2019 r. (wtorek) ok. godz. 14:25 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji busa w Szczepanowie (gm. Dąbrowa).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastęp SLRt z OSP Dąbrowa.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód Mercedes, który po uderzeniu w drzewo leżał na prawym boku i znajdował się częściowo w rowie, a częściowo na jezdni blokując jeden pas ruchu na DW254. Samochodem podróżowała jedna osoba, która znajdowała się w karetce pogotowia pod opieką ZRM.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na odłączeniu zasilania w rozbitym samochodzie, sprawdzeniu szczelności układu paliwowego i pomocy w kierowaniu ruchem drogowym na DW254. W dalszej fazie działań postawiono pojazd na koła w celu umożliwienia wykonania dalszych czynności dochodzeniowo-śledczych przez Policję. Usunięto również z jezdni rozlane płyny eksploatacyjne przy użyciu sorbentu.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Komendant Powiatowy PSP w Mogilnie.

Działania zastępów trwały około 1,5h.

Zdjęcia: JRG Mogilno

Kolizja auto-lawety i samochodu osobowego w Dąbrówce (gm. Mogilno)

20 stycznia 2019 r. (niedziela) ok. godz. 15:25 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji auto-lawety i samochodu osobowego w Dąbrówce (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano leżący na boku w rowie samochód osobowy VW, auto-lawetę Iveco na jednym pasie drogi oraz uszkodzoną skrzynkę elektryczną. Pojazdem VW podróżowały dwie osoby, które znajdowały się poza pojazdem, pasażer z urazem przedramienia. Auto-lawetą podróżowały dwie osoby bez obrażeń.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu uszkodzonej skrzynki elektrycznej, opatrzeniu przedramienia pasażerowi VW, odłączeniu instalacji elektrycznej oraz sprawdzeniu nieszczelności układów  VW, kierowaniu ruchem oraz postawieniu VW na koła. Przybyły na miejsce zespół PRM opatrzył rękę osobie poszkodowanej, która odmówiła przewozu do szpitala i pozostała na miejscu zdarzenia. Pracownicy pogotowia elektrycznego zajęli się naprawą uszkodzonej skrzynki elektrycznej.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Pogotowie Energetyczne.

Działania zastępów trwały około 1h.

Zdjęcia: JRG Mogilno

 

Kolizja 2 samochodów ciężarowych i osobowego w Żabienku (gm. Mogilno)

17 stycznia 2019 r. (czwartek) ok. godz. 20:35 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji 2 samochodów ciężarowych i samochodu osobowego w Żabienku (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastęp SLRt z OSP Gębice.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody ciężarowe po wcześniejszym zderzeniu z samochodem osobowym. Samochody ciężarowe wraz z naczepami oraz samochód osobowy znajdowały się poza jezdnią w przydrożnych rowach. Kierujący samochodami ciężarowymi  bez obrażeń znajdowali się poza pojazdami. Natomiast kierowca z samochodu osobowego zbiegł z miejsca zdarzenia (brak informacji odnośnie ilości osób które podróżowały samochodem osobowym, Policja prowadziła poszukiwania).

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na odłączeniu instalacji elektrycznej w pojazdach, usunięciu pozostałości powypadkowych z jezdni. Dalsze działania polegały na pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, przedstawiciel GDDKiA.

Działania zastępów trwały około 2h.

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

 

Pożar budynku jednorodzinnego w Słaboszewie (gm. Dąbrowa)

14 stycznia 2019 r. (poniedziałek) ok. godz. 05:15 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku jednorodzinnego w Słaboszewie (gm. Dąbrowa).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16, GCBA 4,5/24 i 3xSLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastępy OSP: GBM 2,5/8 z OSP Parlin, GCBA 5/32 z OSP Gębice i GCBA 5/32 z OSP Dąbrowa.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palący się budynek mieszkalny jednorodzinny. Pożarem objęte było pomieszczenie kuchni oraz poddasze i dach budynku. Znajdujący się w pobliżu palącego domu pracownicy pobliskiego zakładu poinformowali KDR, że ewakuowali z budynku na zewnątrz jedną osobę (mężczyznę) bez żadnych oznak życia. Poinformowali również, że w budynku znajduje się jeszcze jedna osoba.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na wprowadzeniu roty w sprzęcie ochrony układu oddechowego z linią szybkiego natarcia do wnętrza budynku w celu odnalezienia i ewakuowania pozostałej wewnątrz budynku osoby. Równocześnie odłączono zasilanie elektryczne w budynku i rozpoczęto działania gaśnicze podając początkowo jeden prąd wody w natarciu na palący się dach i poddasze budynku. Druga osoba poszkodowana została odnaleziona i ewakuowana na zewnątrz budynku. następnie do działań gaśniczych włączono drugi prąd wody w natarciu na palące się elementy budynku. Po częściowym ugaszeniu pożaru przystąpiono do rozbiórki nadpalonych elementów budynku i ich dogaszania. Prowadzono również oddymianie i przewietrzanie budynku. Ratownicy pracowali w sprzęcie OUO. W przypadku obu poszkodowanych odstąpiono od czynności medycznych.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Pogotowie Energetyczne.

Działania zastępów trwały około 3h.

Zdjęcia: p. Paweł Krzyżan (cmg24.pl)

 

Ranny łabędź na tafli lodu jeziora Popielewskiego w Wylatowie (gm. Mogilno)

12 stycznia 2019 r. (sobota) ok. godz. 14:55 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o rannym łabędziu przebywającym na tafli lodu jeziora Popielewskiego w Wylatowie (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano patrol Straży Miejskiej, który wskazał miejsce przebywania rannego łabędzia.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępu polegały na schwytaniu rannego ptaka przy użyciu chwytaka przeznaczonego dla zwierząt oraz ubrań do pracy w wodzie. Schwytane zwierzę przekazano Straży Miejskiej. Łabędź doznał złamania nogi.

Na miejsce zdarzenia przybył także patrol Straży Miejskiej.

Działania zastępów trwały około 40 minut.

Zdjęcia: JRG Mogilno

 

Kolizja samochodu osobowego w Kwieciszewie (gm. Mogilno)

9 stycznia 2019 r. (środa) ok. godz. 15:45 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji samochodu osobowego w Kwieciszewie (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastęp GBA 2,5/12 z OSP Kwieciszewo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy w przydrożnym rowie po wcześniejszej kolizji z kołem, które wcześniej odkręciło się w trakcie jazdy od samochodu ciężarowego.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na odłączeniu instalacji elektrycznej w pojeździe, sprawdzeniu wycieków płynów eksploatacyjnych oraz pomocy Policji w kierowaniu ruchem na drodze krajowej DK15. Po przebadaniu przez ratownika medycznego kierująca samochodu Citroen bez obrażeń pozostała na miejscu zdarzenia.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały blisko 1,5h.

Zdjęcia: JRG Mogilno

Kolizja samochodu osobowego w Szczepanowie (gm. Dąbrowa)

8 stycznia 2019 r. (wtorek) ok. godz. 09:10 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji samochodu osobowego w Szczepanowie (gm. Dąbrowa).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastęp SLRt z OSP Dąbrowa.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Toyota na jednym pasie drogi z rozbitym przodem. Pojazdem podróżowała jedna osoba. Znajdowała się ona wewnątrz karetki pogotowia.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na odłączeniu akumulatora, sprawdzeniu wycieków, kierowaniu ruchem drogowym oraz usunięciu pojazdu z drogi.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały ok. 1h.

Zdjęcia: JRG Mogilno

Kolizja samochodu osobowego na ul. Konopnickiej w Mogilnie

4 stycznia 2019 r. (piątek) ok. godz. 15:30 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji samochodu osobowego na ul. Konopnickiej w Mogilnie.

Do działań dyżurny skierował zastępy GCBA 4,5/24 i SLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastęp GBA 2,5/12 z OSP Kwieciszewo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy na chodniku, oraz 4 osoby poszkodowane, które znajdowały się obok pojazdu.
Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na zapewnieniu poszkodowanym wsparcia psychicznego do czasu przybycia zespołu pogotowia ratunkowego. Po przybyciu karetki pogotowia osoby zostały przekazane ratownikom medycznym. Po przebadaniu pozostały na miejscu zdarzenia.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały ponad 1h.

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Archiwum