Monthly Archives: Grudzień 2018

Pożar samochodu dostawczego w Strzelnie

17 grudnia 2018r (poniedziałek) ok. godz. 20:25 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze samochodu dostawczego przy ul. kard. Wyszyńskiego w Strzelnie.

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastęp GCBA 5/35 z OSP Strzelno.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palący się samochód dostawczy Renault. Pojazd znajdował się na zamkniętym placu. Brama wjazdowa na teren placu była zamknięta oraz pilnowana przez psa.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na przejściu przez zamkniętą bramę prowadząc jeden prąd wody. Znajdujący się na placu pies atakował ratowników, stąd podjęto decyzję o odstraszaniu go prądem wody. Po dotarciu do palącego się pojazdu (odległość od bramy ok. 50 metrów) przystąpiono do gaszenia. W trakcie działań na miejsce przyjechał właściciel, który otworzył bramę wjazdową i zamknął psa. Po ugaszeniu pożaru pojazd sprawdzono kamerą termowizyjną na okoliczność występowania ukrytych ognisk pożaru.

Działania zastępów trwały ok. 1h 20min.

Zdjęcia dzięki uprzejmości OSP Strzelno

Kolizja 2 samochodów osobowych w Wylatowie (gm. Mogilno)

17 grudnia 2018r (poniedziałek) ok. godz. 19:25 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji 2 samochodów osobowych w Wylatowie (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastęp GBA 2,5/12 z OSP Kwieciszewo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody osobowe po zderzeniu. Samochodem BMW podróżowała kobieta, która w chwili przybycia zastępu siedziała na miejscu pasażera i uskarżała się na ból szyi oraz klatki piersiowej. Pojazd stał w poprzek drogi i blokował jeden pas ruchu. Samochodem Citroen podróżował kierowca, który znajdował się poza pojazdem i nie zgłaszał żadnych dolegliwości. Pojazd znajdował się na poboczu drogi. Ruch na DW254 odbywał się wahadłowo.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na udzieleniu pierwszej pomocy kierującej BMW. W międzyczasie odłączono akumulator w pojeździe. Po dojeździe na miejsce zespołu PRM poszkodowaną przekazano ratownikom medycznym. Kierownik zespołu PRM podjął decyzję o przetransportowaniu kobiety do szpitala w Inowrocławiu.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały ok. 1h.

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Wypadek samochodu osobowego w Markowicach (gm. Strzelno)

14 grudnia 2018r (piątek) ok. godz. 14:25 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego w Markowicach (gm. Strzelno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastęp GCBA 5/35 z OSP Strzelno.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy, po wcześniejszym uderzeniu w przydrożne drzewo. Po kolizji z drzewem pojazd zapalił się. Samochód znajdował się całkowicie poza jezdnią w przydrożnym rowie, a poszkodowana kobieta podróżująca samochodem znajdowała się poza nim i trafiła pod opiekę przybyłego razem z zastępem OSP Zespołu Pogotowia Ratunkowego.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na podaniu jednego prądu piany ciężkiej w natarciu na palący się samochód. Po ugaszeniu pożaru odłączono zasilanie i sprawdzono szczelność układu paliwowego w pojeździe.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały ok. 1,5h.

Zdjęcia dzięki uprzejmości OSP Strzelno

Ostrzeżenie na dzień 15/16.12.2018 – Oblodzenie

Zjawisko: Oblodzenie

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: województwo kujawsko-pomorskie

Ważność: od godz. 22:00 dnia 15.12.2018 do godz. 09:00 dnia 16.12.2018

Przebieg: Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu. Temperatura minimalna od -3°C do -1°C, temperatura minimalna gruntu od -4°C do -2°C.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%

Uwagi: Brak

Dyżurny synoptyk: Rafał Szewczyk

Źródło informacji: IMGW-PIB

Spotkanie wigilijne w KP PSP Mogilno

14 grudnia 2018  r w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie odbyło się  spotkanie opłatkowe połączone z podsumowaniem mijającego roku. W spotkaniu wzięli udział funkcjonariusze i pracownicy cywilni oraz zaproszeni goście w osobach: mł. bryg. Jacek Kaczmarek – Zastępca Kujawsko – Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Leszek Duszyński – Burmistrz Mogilna, ks. Mariusz Stasiak – kapelan strażaków Państwowej Straży Pożarnej województwa,  ks. Tomasz Walterbach – kapelan Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Mogileńskiego.

Po złożeniu meldunku Z-cy Komendanta Wojewódzkiego przez dowódcę uroczystości – st. kpt. Łukasza Rogalskiego, głos zabrał Komendant Powiatowy PSP w Mogilnie – bryg. Radosław Gałczyński, który powitał przybyłych gości.

Kolejnym punktem spotkania było uroczyste ślubowanie nowo przyjętego strażaka. Rotę ślubowania na sztandar złożył str. Jarosław Nowak. Spotkanie było okazją do uroczystego wręczenia aktów nadania wyższych stopni służbowych w korpusie podoficerów Państwowej Straży Pożarnej. Wyższe stopnie służbowe starszego sekcyjnego nadane przez Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej otrzymali: Tomasz Duszyński oraz Marek Żelazny. Następnie wręczono akty mianowania na wyższe stanowiska służbowe. Na stanowisko dowódcy zastępu zostali mianowani: asp. Robert Lange i mł. asp. Bronisław Szajewski, na stanowiska ratownik-kierowca: st. sekc. Tomasz Duszyński i sekc. Marcin Buliński a na stanowisko ratownika: st. sekc. Marek Żelazny.

Komendant podsumował najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia w mijającym 2018 r. Podziękował strażakom za zaangażowanie w przeprowadzonych akcjach, a także w pracach na rzecz tutejszej jednostki. Następnie Komendant złożył wszystkim zgromadzonym i ich rodzinom życzenia Bożonarodzeniowe.

W dalszej części spotkania zaproszeni goście złożyli życzenia świąteczne dla wszystkich strażaków Powiatu Mogileńskiego.

Następnie przystąpiono do dzielenia się opłatkiem i składania świątecznych życzeń.

Wypadek samochodu osobowego i ciągnika rolniczego w Ostrowie (gm. Strzelno)

12 grudnia 2018r (środa) ok. godz. 19:50 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego i ciągnika rolniczego w Ostrowie (gm. Strzelno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastępy GBA 2,5/21 z OSP Ostrowo i GBA 2,5/16 z OSP Wójcin.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Ford oraz ciągnik rolniczy Case z dwiema pustymi przyczepami po zderzeniu. Samochód Ford znajdował się na środku drogi powiatowej. Podróżował nim kierowca, który znajdował się poza pojazdem i uskarżał się na ból w klatce piersiowej oraz ból głowy. Ciągnik rolniczy z przyczepami znajdował się w przydrożnym rowie. Pojazdem podróżowały dwie osoby, które w pierwszej fazie działań nie zgłaszały żadnych dolegliwości. Droga powiatowa 2437C była całkowicie zablokowana.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na założeniu kołnierza ortopedycznego kierowcy samochodu osobowego oraz pasażerowi ciągnika. W samochodzie Ford odłączono akumulator. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zespołu PRM uczestników zdarzenia przekazano ratownikom medycznym. Kierownik zespołu PRM podjął decyzję o zabraniu kierowcy Forda na obserwację do szpitala. Po kilkunastu minutach od odjazdu zespołu PRM podróżujący ciągnikiem rolniczym zaczęli uskarżać się na ból w klatce piersiowej oraz na ból szyi. Na miejsce ponownie została wezwana karetka pogotowia. Po ponownym przebadaniu poszkodowanych zabrano do szpitala pasażera ciągnika. Dalsze działania zastępów polegały na oświetleniu terenu działań oraz usunięciu rozlanych płynów eksploatacyjnych przy użyciu sorbentu. Po zakończeniu oględzin miejsca przez policyjnego technika samochód osobowy usunięto poza skrajnię jezdni.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Ostatni zastęp wrócił do bazy po blisko 4h.

Zdjęcia: JRG Mogilno

 

Kolizja samochodu osobowego w Dąbrowie

5 grudnia 2018r (środa) ok. godz. 08:40 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji samochodu osobowego w Dąbrowie.

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16, GCBA 4,5/24 i SLKw z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastęp SLRt z OSP Dąbrowa.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód Ford poza jezdnią na polu. Samochodem podróżowała kobieta, która znajdowała się poza autem. Kobieta nie zgłaszała żadnych dolegliwości.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na odłączeniu akumulatora i zakręceniu zaworu przy butli z gazem.

Na miejsce zdarzenia przybył także patrol Policji.

Działania zastępu trwały około 50min.

Zdjęcia: JRG Mogilno

Kolizja 2 samochodów ciężarowych i osobowego w Kwieciszewie (gm. Mogilno)

4 grudnia 2018r (wtorek) ok. godz. 18:10 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji samochodu osobowego i 2 samochodów ciężarowych w Kwieciszewie (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 + przyczepka chemiczna i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie oraz zastęp GBA 2,5/12 z OSP Kwieciszewo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy VW, który podczas manewru wyprzedzania samochodu ciężarowego Renault przytarł jego naczepę i uderzył w lewą stronę samochodu ciężarowym Volvo jadącego z przeciwnej strony. Droga DK15 całkowicie zablokowana. Kierowcy bez obrażeń poza pojazdami.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na odłączeniu instalacji elektrycznej w samochodzie VW oraz w samochodzie Volvo, usunięciu plamy na jezdni z uszkodzonego zbiornika z samochodu ciężarowego Volvo przy użyciu sorbentu. Do czasu sporządzenia dokumentacji przez Policję kierowano ruchem na drodze krajowej DK15, następnie usunięto samochód VW z drogi. Ruch na drodze odbywał się wahadłowo.

Na miejsce zdarzenia przybyły także 2 patrole Policji, pomoc drogowa.

Działania zastępu trwały ponad 3,5h.

  Zdjęcia: JRG Mogilno

 

Kolizja samochodu ciężarowego w Olszy (gm. Mogilno)

3 grudnia 2018r (poniedziałek) ok. godz. 13:40 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji samochodu ciężarowego w Olszy (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano ciągnik siodłowy wraz z naczepą w przydrożnym rowie, uszkodzone słupki drogowe oraz zalegającą ziemię na jednym pasie ruchu. Część pojazdu blokowała jeden pas ruchu. Pojazdem podróżowała jedna osoba, która znajdowała się poza pojazdem bez obrażeń.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępu polegały na kierowaniu ruchem drogowym do czasu usunięcia pojazdu oraz zmyciu ziemi z jezdni. Zestaw z rowu wyciągnięto przy pomocy ciągnika rolniczego i odholowano na pobliską stację paliw.

Na miejsce zdarzenia przybył także patrol Policji.

Działania zastępu trwały ponad 1h.

Zdjęcia: JRG Mogilno

 

Archiwum