Monthly Archives: Wrzesień 2018

Ćwiczenia w Kawernowych Podziemnych Magazynach Gazu

27 września 2018r (czwartek) odbyły się ćwiczenia praktyczne dla jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z terenu powiatu mogileńskiego, gnieźnieńskiego, inowrocławskiego i żnińskiego oraz podmiotów współpracujących z KSRG sprawdzające założenia Zewnętrznego Planu Operacyjno – Ratowniczego dla terenu narażonego na skutki awarii przemysłowej powstałej w Kawernowym Podziemnym Magazynie Gazu w Palędziu Dolnym.

Scenariusz ćwiczeń zakładał:

W miejscowości Palędzie Dolne na terenie zakładu KPMG Mogilno rozpędzony samochód osobowy uderza w rurociąg gazowy w wyniku czego następuje rozszczelnienie rury przesyłowej naprzeciwko jednej z kawern i wyciek strumieniowy gazu do atmosfery. Gaz
z uszkodzonego rurociągu wydobywa się pod dużym ciśnieniem (ciśnienie wydobywającego się gazu 20MPa). Wskutek zdarzenia poszkodowane zostają dwie osoby podróżujące samochodem (kierowca pojazdu zostaje uwięziony w pojeździe, pasażer znajduje się poza pojazdem – uraz kręgosłupa). Zdarzenie zostaje zauważone przez grzybiarza, który paląc papierosa, zbliża się do miejsca zdarzenia powodując zapłon chmury gazu. Ginie na miejscu. Gaz pali się słupem ognia
o wysokości 10-15m z temperaturą spalania ponad 1900st. C. Wskutek eksplozji oraz promieniowania cieplnego dochodzi do zapalenia się niewielkiej części lasu. W chwili przybycia pierwszych zastępów pożar lasu ma powierzchnię ok. 150m2.

Przybyłe na miejsce zastępy PSP i OSP przystępują do ewakuacji osób poszkodowanych, oraz udzielenia im pomocy poza strefą niebezpieczną. Pożar rozprzestrzenia się na obszary leśne. Zastępy prowadzą działania gaśnicze w obronie instalacji technologicznej oraz w natarciu na pożar lasu (podano 4 prądy gaśnicze wody w obronie na palący się strumień gazu wydostający się z rurociągu i 5 prądów wody w natarciu i obronie na palący się las). Teren działań podzielono na 5 odcinków bojowych (punkt przyjęcia sił i środków, 3 punkty czerpania wody, oraz odcinek na którym będą prowadzone działania gaśnicze na obszarach leśnych oraz obrona kawerny). Zapewniono zaopatrzenie wodne i utrzymywano podawanie wody przez 30minut.

W ćwiczeniach wzięły udział 23 zastępy straży pożarnych oraz samochód dowodzenia i łączności z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. Do gaszenia lasu wykorzystano samolot gaśniczy Dromader.

Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej reprezentował jego zastępca st. bryg. Sławomir Herbowski.

W ćwiczeniach udział wzięli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Straż Miejska, Nadleśnictwo Gołąbki, pracownicy KPMG w Palędziu Dolnym, przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

gallery wordpress plugin

Zdjęcia: KP PSP Mogilno, dh Hubert Nowakowski (OSP Wylatowo)

 

Pożar stogu w Strzelnie Klasztornym

16 września 2018r (niedziela) ok. godz. 15:45 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze stogu słomy w Strzelnie Klasztornym.

Do działań dyżurny skierował zastęp GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastępy OSP: GBA 2,5/25 i GCBA 5/35 z OSP Strzelno oraz GBA 4/16 z OSP Ostrowo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palący się stóg słomy w całości objęty ogniem. Stóg znajdował się w polu – brak dodatkowych zagrożeń.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na dozorowaniu palącego się stogu, a w późniejszej fazie działań na dogaszeniu  pogorzeliska. Policja oraz właściciel stogu na miejscu pożaru.

Na miejsce zdarzenia przybył także patrol Policji.

Ostatni zastęp wrócił do bazy po blisko 7h.

Zdjęcia: dh Marek Wziętek (OSP Strzelno)

 

Kolizja samochodu osobowego w Bystrzycy (gm. Mogilno)

14 września 2018r (piątek) ok. godz. 10:30 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji samochodu osobowego w Bystrzycy (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16, GCBA 4,5/24 i SLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Toyota leżący na lewym boku w przydrożnym rowie. Kierowca (kobieta) bez obrażeń znajdowała się poza pojazdem.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na odłączeniu instalacji elektrycznej w pojeździe, sprawdzeniu wycieków płynów eksploatacyjnych oraz pomocy Policji w kierowaniu ruchem na drodze powiatowej DP2420C. Poszkodowana po przebadaniu przez lekarza pozostała na miejscu zdarzenia.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały ok. 0,5h.

Zdjęcia: JRG Mogilno

 

Kolizja samochodu osobowego w Przyjezierzu (gm. Strzelno).

13 września 2018r (czwartek) ok. godz. 17:15 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji samochodu osobowego w Przyjezierzu (gm. Strzelno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także GBA 2,5/21 z OSP Ostrowo.

Po przybyciu zastępu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Opel po zderzeniu z drzewem, znajdujący się w przydrożnym rowie. Samochodem podróżowała jedna osoba, która została wyciągnięta z auta przez świadków zdarzenia.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na udzieleniu pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej. Po przyjeździe karetki pogotowia i przebadaniu pozostała na miejscu zdarzenia.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały ok. 1h.

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

 

Wypadek samochodu dostawczego w Chabsku (gm. Mogilno)

12 września 2018r (środa) ok. godz. 14:45 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o wypadku samochodu dostawczego w Chabsku (gm. Mogilno)

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16, GCBA 4,5/24 i SLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Po przybyciu zastępów na miejsce zdarzenia zastano samochód dostawczy VW na boku częściowo na drodze powiatowej (DP2417C) i częściowo w rowie oparty kabiną o przydrożne drzewo. Samochodem podróżowała jedna osoba, która została zakleszczona w pojeździe.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępu polegały na wyciągnięciu osoby poszkodowanej przy pomocy sprzętu hydraulicznego i przekazaniu PRM. Dalsze działania polegały na odłączeniu zasilania elektrycznego w pojeździe i pomocy Policji w kierowaniu ruchem na drodze powiatowej. Osoba poszkodowana została przetransportowana do szpitala.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały ok. 2,5h.

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

 

Wypadek samochodu osobowego w Żabienku (gm. Mogilno)

10 września 2018r (poniedziałek) ok. godz. 08:00 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego na polnej drodze w Żabienku (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16, GCBA 4,5/24 i SLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastęp SLRt z OSP Gębice.

Po przybyciu zastępu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Citroen po uderzeniu w drzewo, który znajdował się na poboczu drogi polnej. Samochodem podróżowały dwie osoby, które znajdowały się poza pojazdem.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępu polegały na udzieleniu pomocy przedmedycznej poszkodowanym i przekazaniu do PRM. Równolegle odłączono zasilanie elektryczne w pojeździe.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały ok. 1,5h.

Zdjęcia: JRG Mogilno

 

Zderzenie 2 samochodów osobowych na Obwodnicy Mogilna

7 września 2018r (piątek) ok. godz. 16:10 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o wypadku 2 samochodów osobowych na skrzyżowaniu ul. Niezłomnych z Obwodnicą Mogilna.

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody osobowe po wcześniejszym zderzeniu, blokujące jeden pas ruchu na Obwodnicy Mogilna. Samochodem Fiat podróżowały dwie osoby, samochodem Opel podróżowała jedna osoba. Wszystkie osoby oprócz kierowcy Opla znajdowały się poza pojazdem. Po przebadaniu przez lekarza kierujący Oplem został zabrany do szpitala w Inowrocławiu, natomiast pozostali uczestniczy zdarzenia  – bez obrażeń pozostały na miejscu.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na odłączeniu instalacji elektrycznych w pojazdach oraz instalacji gazowej w Oplu, sprawdzeniu szczelności układów paliwowych oraz pomocy w kierowaniu ruchem drogowym. Po wykonaniu czynności przez Policję samochody usunięto poza drogę, a pozostałości powypadkowe zostały posprzątane. W czasie prowadzenia działań ruch na skrzyżowaniu drogi gminnej z drogą powiatową 2426C odbywał się wahadłowo.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały ok. 2h.

Zdjęcia: JRG Mogilno oraz dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

 

Archiwum