Marek

Pożar budynku jednorodzinnego w Słaboszewie (gm. Dąbrowa)

14 stycznia 2019 r. (poniedziałek) ok. godz. 05:15 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku jednorodzinnego w Słaboszewie (gm. Dąbrowa).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16, GCBA 4,5/24 i 3xSLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastępy OSP: GBM 2,5/8 z OSP Parlin, GCBA 5/32 z OSP Gębice i GCBA 5/32 z OSP Dąbrowa.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palący się budynek mieszkalny jednorodzinny. Pożarem objęte było pomieszczenie kuchni oraz poddasze i dach budynku. Znajdujący się w pobliżu palącego domu pracownicy pobliskiego zakładu poinformowali KDR, że ewakuowali z budynku na zewnątrz jedną osobę (mężczyznę) bez żadnych oznak życia. Poinformowali również, że w budynku znajduje się jeszcze jedna osoba.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na wprowadzeniu roty w sprzęcie ochrony układu oddechowego z linią szybkiego natarcia do wnętrza budynku w celu odnalezienia i ewakuowania pozostałej wewnątrz budynku osoby. Równocześnie odłączono zasilanie elektryczne w budynku i rozpoczęto działania gaśnicze podając początkowo jeden prąd wody w natarciu na palący się dach i poddasze budynku. Druga osoba poszkodowana została odnaleziona i ewakuowana na zewnątrz budynku. następnie do działań gaśniczych włączono drugi prąd wody w natarciu na palące się elementy budynku. Po częściowym ugaszeniu pożaru przystąpiono do rozbiórki nadpalonych elementów budynku i ich dogaszania. Prowadzono również oddymianie i przewietrzanie budynku. Ratownicy pracowali w sprzęcie OUO. W przypadku obu poszkodowanych odstąpiono od czynności medycznych.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Pogotowie Energetyczne.

Działania zastępów trwały około 3h.

Zdjęcia: p. Paweł Krzyżan (cmg24.pl)

 

Ranny łabędź na tafli lodu jeziora Popielewskiego w Wylatowie (gm. Mogilno)

12 stycznia 2019 r. (sobota) ok. godz. 14:55 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o rannym łabędziu przebywającym na tafli lodu jeziora Popielewskiego w Wylatowie (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano patrol Straży Miejskiej, który wskazał miejsce przebywania rannego łabędzia.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępu polegały na schwytaniu rannego ptaka przy użyciu chwytaka przeznaczonego dla zwierząt oraz ubrań do pracy w wodzie. Schwytane zwierzę przekazano Straży Miejskiej. Łabędź doznał złamania nogi.

Na miejsce zdarzenia przybył także patrol Straży Miejskiej.

Działania zastępów trwały około 40 minut.

Zdjęcia: JRG Mogilno

 

Ostrzeżenia na dzień 14.01.2019 – Silny wiatr

Zjawisko: Silny wiatr

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: województwo kujawsko-pomorskie

Ważność: od godz. 04:00 dnia 14.01.2019 do godz. 20:00 dnia 14.01.2019

Przebieg: Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, okresami w porywach do 75 km/h z północnego zachodu.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%

Uwagi: Brak

Dyżurny synoptyk: Anna Zielińska-Szefka

Źródło informacji: IMGW-PIB

Kolizja samochodu osobowego w Kwieciszewie (gm. Mogilno)

9 stycznia 2019 r. (środa) ok. godz. 15:45 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji samochodu osobowego w Kwieciszewie (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastęp GBA 2,5/12 z OSP Kwieciszewo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy w przydrożnym rowie po wcześniejszej kolizji z kołem, które wcześniej odkręciło się w trakcie jazdy od samochodu ciężarowego.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na odłączeniu instalacji elektrycznej w pojeździe, sprawdzeniu wycieków płynów eksploatacyjnych oraz pomocy Policji w kierowaniu ruchem na drodze krajowej DK15. Po przebadaniu przez ratownika medycznego kierująca samochodu Citroen bez obrażeń pozostała na miejscu zdarzenia.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały blisko 1,5h.

Zdjęcia: JRG Mogilno

Kolizja samochodu osobowego w Szczepanowie (gm. Dąbrowa)

8 stycznia 2019 r. (wtorek) ok. godz. 09:10 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji samochodu osobowego w Szczepanowie (gm. Dąbrowa).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastęp SLRt z OSP Dąbrowa.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Toyota na jednym pasie drogi z rozbitym przodem. Pojazdem podróżowała jedna osoba. Znajdowała się ona wewnątrz karetki pogotowia.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na odłączeniu akumulatora, sprawdzeniu wycieków, kierowaniu ruchem drogowym oraz usunięciu pojazdu z drogi.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały ok. 1h.

Zdjęcia: JRG Mogilno

Kolizja samochodu osobowego na ul. Konopnickiej w Mogilnie

4 stycznia 2019 r. (piątek) ok. godz. 15:30 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji samochodu osobowego na ul. Konopnickiej w Mogilnie.

Do działań dyżurny skierował zastępy GCBA 4,5/24 i SLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastęp GBA 2,5/12 z OSP Kwieciszewo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy na chodniku, oraz 4 osoby poszkodowane, które znajdowały się obok pojazdu.
Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na zapewnieniu poszkodowanym wsparcia psychicznego do czasu przybycia zespołu pogotowia ratunkowego. Po przybyciu karetki pogotowia osoby zostały przekazane ratownikom medycznym. Po przebadaniu pozostały na miejscu zdarzenia.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały ponad 1h.

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Kolizja samochodu dostawczego w miejscowości Dzierzążno (gm. Mogilno)

4 stycznia 2019 r. (piątek) ok. godz. 15:15 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji samochodu dostawczego w miejscowości Dzierzążno (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastęp SLRt z OSP Gębice.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód dostawczy Fiat po wcześniejszym uderzeniu w drzewo. Wewnątrz pojazdu znajdowała się kierująca nim kobieta oraz pasażer. Kobieta uskarżała się na ból w okolicy barku oraz odcinka szyjnego kręgosłupa. Pasażer nie zgłaszał żadnych dolegliwości.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Po przybyciu ZRM poszkodowaną kobietę przeprowadzono do karetki. Podczas działań prowadzono wsparcie psychiczne poszkodowanej. Poszkodowana osoba została zabrana przez ZRM do szpitala w celu wykonania dokładnych badań.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały ok. 1,5h.

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Wypadek samochodu osobowego w Czerniaku (gm. Mogilno)

1 stycznia 2019 r. (wtorek) ok. godz. 07:40 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego w Czerniaku (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastęp GCBA 5/35 z OSP Strzelno.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy BMW, który po dachowaniu znajdował się w przydrożnym rowie przy DK15. Pojazdem podróżowały dwie osoby. Jedna osoba znajdowała się w karetce pogotowia pod opieką ZRM, druga znajdowała się w rozbitym pojeździe na miejscu kierowcy pod opieką ratownika medycznego. DK15 na tym odcinku całkowicie zablokowana, Policja wyznaczyła objazd drogami lokalnymi.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na pomocy zespołowi pogotowia w przetransportowaniu kierowcy BMW do karetki pogotowia. Równocześnie odłączono zasilanie i sprawdzono szczelność układu paliwowego w rozbitym samochodzie. W dalszej fazie działań zabezpieczono lądowanie a następnie start przybyłego na miejsce śmigłowca LPR. Pasażer został przetransportowany śmigłowcem LPR do szpitala w Bydgoszczy, natomiast kierowca karetką pogotowia do szpitala w Inowrocławiu.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Technik Policji, Pogotowie Ratunkowe, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, przedstawiciel GDDKiA.

Działania zastępów trwały ok. 3,5h.

Zdjęcia: JRG Mogilno

Pożar altany ogrodowej przy ul. Magazynowej w Mogilnie

28 grudnia 2018r (piątek) ok. godz. 15:00 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze altany ogrodowej przy ul. Magazynowej w Mogilnie.

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano altanę ogrodową w całości objętą ogniem.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na podaniu jednego prądu wody w natarciu na palącą się altankę. Po ugaszeniu pożaru przeszukano pogorzelisko na obecność osób – brak poszkodowanych.

Na miejsce zdarzenia przybył także patrol Policji.

Działania zastępów trwały ok. 50min.

Zdjęcia: JRG Mogilno

Przekazanie kart rabatowych PKN Orlen dla druhów OSP włączonych do KSRG z terenu powiatu

28 grudnia 2018 r. (piątek) w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie odbyło się spotkanie podczas, którego Komendant Powiatowy PSP w Mogilnie bryg. Radosław Gałczyński oraz Dowódca JRG Mogilno st. kpt. Łukasz Rogalski przekazali na ręce Prezesów Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z terenu powiatu karty uprawniające do rabatu na paliwa w całej sieci PKN Orlen w Polsce.

Otrzymanie wspomnianych kart jest następstwem podpisania umowy pomiędzy PKN ORLEN, a Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej. Uprawnionymi do udziału w programie są czynni strażacy OSP włączeni do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Program lojalnościowy uprawnia do indywidualnego korzystania przez członków tej formacji z rabatu w wysokości 8 gr brutto za 1 litr paliwa na stacjach ORLEN oraz na stacjach BLISKA. Program wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r. Podczas spotkania komendant  omówił szczegółowe zasady korzystania z programu.

Karty w ramach programu „Karta Rabatowa” otrzymali druhowie z Dąbrowy, Jezior Wielkich, Wójcina, Strzelna, Ostrowa i Gębic.

Zdjęcia: KP PSP Mogilno

Archiwum