Marek

Kolizja samochodu osobowego w Niestronnie (gm. Mogilno)

8 grudnia 2017r (piątek) ok. godz. 20:55 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji samochodu osobowego w Niestronnie (gm Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy, na poboczu drogi powiatowej, stojący na kołach. Samochodem podróżowały dwie kobiety, które znajdowały się w samochodzie innego uczestnika ruchu, który zatrzymał się przy zdarzeniu.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępu polegały na udzieleniu pomocy przedmedycznej uczestnikom zdarzenia, odłączeniu akumulatora. Usunięto ziemię z jezdni. Jedna z kobiet po przebadaniu przez lekarza pozostała na miejscu zdarzenia, druga kobieta (w ciąży) została zabrana na obserwację do szpitala.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Pogotowie Ratunkowe, Policja

Działania zastępów trwały ok. 1h.

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Zderzenie samochodu osobowego z samochodem dostawczym w Procyniu (gm. Mogilno)

6 listopada 2017r (środa) ok. godz. 07:30 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o zderzeniu samochodu osobowego z samochodem dostawczym w Procyniu (gm Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastęp SLRt z OSP Gębice i zastęp GBA 2,5/16 z OSP Bielsko (pomoc sąsiedzka).

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody po wcześniejszym czołowym zderzeniu. Samochodem Fiatem podróżowały dwie osoby (mężczyźni). Jeden (pasażer) został uwieziony w samochodzie. Samochodem Ford podróżowała jedna osoba kobieta, która siedziała w samochodzie (zapewniony był dostęp do niej). Droga wojewódzka (DW 262) zablokowana.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na wykonaniu dostępu do pasażera samochodu Ducato przy użyciu narzędzi hydraulicznych, następnie przy wykorzystaniu noszy typu deska ewakuowano poszkodowanego na zewnątrz. Opiekę medyczną nad osobami uczestniczącymi w zdarzeniu do czasu przybycia zespołu pogotowia ratunkowego zapewnili strażacy. W samochodach odłączono akumulatory, kierowano ruchem drogowym oraz usunięto płyny eksploatacyjne przy użyciu sorbentu i sintanu.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały ok. 1h

Zdjęcia: OSP Gębice, JRG Mogilno

Przewrócony ciągnik rolniczy w Kwieciszewie (gm. Mogilno)

5 grudnia 2017r (wtorek) ok. godz. 08:15 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o przewróconym ciągniku rolniczym wraz z przyczepą w Kwieciszewie (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastęp zastępy GBA 2,5/12 z OSP Kwieciszewo oraz GCBA 5/32 z OSP Gębice.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano ciągnik rolniczy wraz z przyczepami przewożącymi ziemniaki, znajdujący się częściowo w rowie i blokujący drogę krajową.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na pomocy w usunięciu zalegających ziemniaków z drogi, sprawdzeniu szczelności układów ciągnika, odłączeniu akumulatora.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia pomocy drogowej usunięto maszynę rolniczą z rowu i odholowano ją na wskazany parking.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Przedstawiciel GDDKiA, Pomoc Drogowa.

Działania zastępów trwały ok. 3h 40min

Zdjęcia: OSP Gębice oraz dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Potrącenie rowerzystek przez samochód ciężarowy w Żabienku (gm. Mogilno)

5 grudnia 2017r (wtorek) ok. godz. 07:35 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o potrąceniu rowerzystek przez samochód ciężarowy w Żabienku (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastęp GBA 1,5/30 z OSP Wylatowo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód ciężarowy z naczepą leżący w rowie poza drogą. Obok samochodu leżał rower i dwie poszkodowane osoby. Poszkodowanym pomocy udzielali świadkowie zdarzenia. Rowerem podróżowała kobieta z córką na bagażniku.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na udzieleniu pomocy przedmedycznej poszkodowanym. Pomocy udzielano pod nadzorem zespołu ratownictwa medycznego. Po zakończeniu działań medycznych sprawdzono szczelność układu paliwowego i olejowego samochodu ciężarowego – brak wycieków.
Ze względu na obrażenia dziecka podjęto decyzje o zadysponowaniu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Pogotowie Ratunkowe – przed przybyciem Straży Pożarnej oraz Policja, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Przedstawiciel GDDKiA.

Działania zastępów trwały ok. 3h

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Kolizja 2 samochodów osobowych w Dąbrówce (gm. Mogilno)

3 grudnia 2017r (niedziela) ok. godz. 17:05 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji 2 samochodów osobowych w Dąbrówce (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody osobowe po zderzeniu, znajdujące się na drodze powiatowej. Samochodem BMW podróżowały trzy osoby (bez obrażeń, znajdowały się poza pojazdem). Samochodem VW podróżowały dwie osoby (znajdowały się poza pojazdem, kierowca z powierzchownym urazem ręki). Poszkodowany po przebadaniu przez lekarza pozostał na miejscu zdarzenia.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na udzielaniu pierwszej pomocy poszkodowanemu, odłączeniu zasilania w pojazdach, pomocy w kierowaniu ruchem oraz usunięciu rozlanych płynów eksploatacyjnych z jezdni przy użyciu sorbentu.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały ok. 1h

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Kolizja samochodu osobowego z maszyną rolniczą w Padniewku (gm. Mogilno)

28 listopada 2017r (wtorek) ok. godz. 17:15 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o zderzeniu samochodu osobowego z rozrzutnikiem obornika podłączonym do ciągnika rolniczego w Padniewku (gm. Mogilno).
Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy, który uderzył w tył zestawu ciągnika rolniczego z rozrzutnikiem do obornika. Pogotowie Ratunkowe, Straż Miejska na miejscu. Kierowca samochodu osobowego znajdował się w karetce pogotowia pod opieką lekarza. Kierowca ciągnika rolniczego znajdował się poza pojazdem bez obrażeń. Droga całkowicie zablokowana.

Miejsce akcji zabezpieczono. W pierwszej fazie akcji działania zastępów polegały na odłączeniu zasilania oraz instalacji LPG w samochodzie osobowym a także związaniu płynów eksploatacyjnych z drogi za pomocą sorbentu. Dalsze działania polegały na pomocy Policji w kierowaniu ruchem wahadłowym na drodze powiatowej.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Pogotowie Ratunkowe, Straż Miejska, Policja, Komendant Powiatowy PSP w Mogilnie.

Działania zastępów trwały ponad 2h.

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Zderzenie samochodu ciężarowego z osobowym w Goryszewie (gm. Mogilno)

25 listopada 2017r. (sobota) ok. godz. 09:10 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o zderzeniu samochodu ciężarowego z osobowym na DK 15 w miejscowości Goryszewo (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastępy GCBA 5/32 z OSP Gębice i GBA 2,5/12 z OSP Kwieciszewo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zablokowaną DK 15 na skutek zderzenia samochodu osobowego z ciężarowym. Olej napędowy z uszkodzonego zbiornika paliwa samochodu ciężarowego wyciekał na drogę. Jedna z osób podróżujących (pasażerka) znajdująca się poza samochodem Mercedes uskarżała się na ból w klatce piersiowej. Pozostałe osoby podróżujące samochodami znajdowały się poza pojazdami bez obrażeń. Policja na miejscu.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępu polegały na udzieleniu pomocy przedlekarskiej poszkodowanej kobiecie, odłączeniu zasilania w pojazdach, zabezpieczeniu wycieku paliwa, zebraniu rozlanego oleju napędowego przy pomocy trocin oraz sorbentu. Dalsze działania polegały na pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym. Poszkodowaną kobietę przekazano załodze karetki pogotowia. W trakcie działań ZRM druga pasażerka Mercedesa zgłosiła dolegliwości. Obie kobiety z samochodu osobowego zostały zabrane na obserwację do szpitala w Strzelnie.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Technik Policji, Pomoc Drogowa, Pracownicy Zarządu Dróg Krajowych.

Działania zastępów trwały ponad 4h.

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Pożar sadzy w kominie budynku mieszkalnego w Dąbrowie

18 listopada 2017r. (sobota) ok. godz. 21:35 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze sadzy w kominie budynku mieszkalnego w Dąbrowie.

Do działań dyżurny skierował zastęp SH-19 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastęp GCBA 5/35 z OSP Dąbrowa.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano palące się sadze w przewodzie kominowym w budynku mieszkalnym wielorodzinnym.

Miejsce akcji zabezpieczono. Wygaszono ogień w piecu CO. Sadze w przewodzie kominowym ugaszono przy użyciu piasku oraz sita kominowego. W tym celu wykorzystano podnośnik hydrauliczny. Przybyły na miejsce kominiarz przystąpił do przeglądu przewodu kominowego wraz z piecem CO.

Działania zastępów trwały ponad 1,5h

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Szkolenie dla strażaków ochotników włączonych do KSRG

W sobotę 18 listopada 2017r., Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie gościła strażaków ochotników z terenu powiatu mogileńskiego włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego na szkoleniu z działań poszukiwawczo – ratowniczych na poziomie podstawowym oraz na warsztatach z ratownictwa technicznego (które odbyły się na terenie jednej z firm w Padniewku).

Zajęcia przeprowadzili funkcjonariusze KP PSP w Mogilnie.

Szkolenie z działań poszukiwawczo – ratowniczych miało na celu wskazanie sposobów dotarcia do osób uwięzionych w przypadku katastrof budowlanych, rodzaje podpór, sposoby przebić przez ściany, stropy budynków. Na warsztatach praktycznych przypomniano techniki ratownictwa. Omówione zostały m.in metody uwalniania osób poszkodowanych z pojazdu i stabilizacje aut biorących udział w zdarzeniach. Strażacy przy pomocy narzędzi hydraulicznych doskonalili swoje umiejętości techniczne na wrakach samochodów. Na jednym ze stanowisk przypomniano udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

W szkoleniu brało udział 22 strażaków ochotników.

Zdjęcia: JRG Mogilno

Zderzenie 3 samochodów osobowych i ciągnika rolniczego w Czerniaku (gm. Mogilno)

18 listopada 2017r. (sobota) ok. godz. 18:25 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o zderzeniu 3 samochodów osobowych i ciągnika rolniczego wraz z przyczepą na DK 15 w miejscowości Czerniak (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastęp GBA 2,5/12 z OSP Kwieciszewo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano trzy samochody osobowe i ciągnik rolniczy wraz z przyczepą po zderzeniu (pojazdy znajdowały się na poboczu drogi). Jedna z osób podróżujących (pasażerka) z samochodu Chevrolet uskarżała się na ból w klatce piersiowej. Osoby podróżujące pozostałymi autami znajdowały się poza pojazdami, bez obrażeń.  Policja na miejscu zdarzenia. Ruch na DK15 odbywał się wahadłowo.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na odłączeniu zasilania w pojazdach, sprawdzeniu wycieków płynów eksploatacyjnych, udzieleniu pomocy przedmedycznej poszkodowanej kobiecie i przekazaniu jej przybyłej na miejsce załodze karetki pogotowia. W trakcie czynności prowadzonych przez Policję kierowano ruchem na drodze krajowej DK 15.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe

Działania zastępów trwały ponad 3,5h

Zdjęcia: JRG Mogilno

Archiwum