Monthly Archives: Luty 2019

Ostrzeżenia na dzień 13.02.2019 – Opady marznące

Zjawisko: Opady marznące

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: województwo kujawsko-pomorskie

Ważność: od godz. 02:00 dnia 13.02.2019 do godz. 09:00 dnia 13.02.2019

Przebieg: Prognozuje się słabe opady śniegu, przechodzące w deszcz, przejściowo marznący i powodujący gołoledź.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%

Uwagi: Brak

Dyżurny synoptyk: Grzegorz Pietrucha

Źródło informacji: IMGW-PIB

Kolizja 3 samochodów na DK 15 w pobliżu Wylatowa (gm. Mogilno)

8 lutego 2019 r. (piątek) ok. godz. 18:55 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji 3 samochodów na DK 15 w pobliżu Wylatowa (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy marki Opel Astra (podróżowała jedna osoba), Opel Astra kombi (podróżowały dwie osoby) znajdujące się na DP 2417C oraz Volkswagen  T5 (podróżowało 7 osób w tym troje dzieci) na DK 15 po wcześniejszej kolizji. Osoby podróżujące poza pojazdami bez obrażeń.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na odłączeniu instalacji elektrycznej w samochodach, kierowaniu ruchem na DK 15. Następnie usunięto pozostałości powypadkowe i zneutralizowano rozlane płyny eksploatacyjne.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały blisko 2h.

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Czołowe zderzenie samochodu osobowego z ciężarowym w Kwieciszewie (gm. Mogilno)

6 lutego 2019 r. (środa) ok. godz. 06:20 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego i ciężarowego w Kwieciszewie (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16, GCBA 4,5/24 i SLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastęp GBA 2,5/12 z OSP Kwieciszewo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód ciężarowy z naczepą (cysterna, bez ładunku) oraz samochód osobowy Fiat po wcześniejszym czołowym zderzeniu. Pojazdy znajdowały się na prawym pasie drogi. Kierowca samochodu ciężarowego opuścił pojazd o własnych siłach, kierowca samochodu osobowego znajdował się w pojeździe z licznymi obrażeniami ciała.

Miejsce akcji zabezpieczono. Podjęto natychmiastową decyzję o ewakuacji poszkodowanego kierowcy samochodu osobowego na nosze typu deska. W trakcie ewakuacji przystąpiono do udzielania pomocy przedmedycznej poszkodowanemu. Po przybyciu na miejsce zespołu PRM dalsze udzielanie pomocy odbywało się wspólnie z ratownikami pogotowia. Odcięto dopływ prądu z akumulatorów, sprawdzono szczelność układu paliwowego a w dalszej części działań udzielono pomocy policji w kierowaniu ruchem w miejscu wypadku.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały blisko 3h.

Zdjęcia: JRG Mogilno

Pożar budynku gospodarczego w Gaju (gm. Jeziora Wielkie)

5 lutego 2019 r. (wtorek) ok. godz. 12:25 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego w Gaju (gm. Jeziora Wielkie).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16, GCBA 4,5/24, SHD-19 i SLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastęp GCBA 5/35 z OSP Jeziora Wielkie, GBA 2,5/16 z OSP Wójcin i GBA 2,5/21 z OSP Ostrowo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano mieszkańców, którzy podali jeden prąd wody z węża ogrodowego na palący się torf we workach, który wykorzystywano do zasadzenia sadzonek w szklarni. Przed zastępami odłączono zasilanie elektryczne na głównym zabezpieczeniu.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na podaniu prądu wody przy użyciu szybkiego natarcia na palący się torf a następnie wyniesiono piec węglowy i worki z torfem na zewnątrz budynku.

Działania zastępów trwały blisko 1,5h.

Zdjęcia: JRG Mogilno

Kolizja 2 samochodów osobowych w miejscowości Wszedzień (gm. Mogilno)

3 lutego 2019 r. (niedziela) ok. godz. 16:20 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji 2 samochodów osobowych w miejscowości Wszedzień (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody osobowe po zderzeniu. Oba pojazdy znajdowały się poza jezdnią w przydrożnym rowie – brak jakichkolwiek wycieków. Samochodem Opel Meriva podróżowały 3 osoby, a samochodem Opel Astra jedna osoba – wszyscy bez obrażeń znajdowali się poza pojazdami. Ruch na DW 254 odbywał się wahadłowo.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na odłączeniu zasilania w pojazdach, zakręceniu butli z gazem LPG. Do czasu przybycia Policji, strażacy kierowali ruchem drogowym.

Na miejsce zdarzenia przybył także patrol Policji.

Działania zastępów trwały około 40min.

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Pawła Krzyżana (cmg24.pl)

Kolizja samochodu osobowego w Mogilnie

2 lutego 2019 r. (sobota) ok. godz. 13:20 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o kolizji samochodu osobowego na ul. Wybudowanie w Mogilnie.

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16 i GCBA 4,5/24 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy Mitsubishi po wcześniejszym uderzeniu w słup energetyczny. Kierowca poza pojazdem bez obrażeń. Samochód blokował jezdnię w dwóch kierunkach. Droga całkowicie zablokowana.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępu polegały na wsparciu psychicznym kierowcy samochodu osobowego, który odmówił przyjazdu na teren działań ZRM. Odłączono zasilanie elektryczne w pojeździe oraz zakręcono instalację gazową. Przybyłe na miejsce działań Pogotowie Energetyczne  zdecydowało o odłączeniu napięcia  oraz wymianie uszkodzonego słupa. Uszkodzony pojazd został usunięty z DP2416C na pobocze i przekazany protokolarnie właścicielowi.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Energetyczne.

Działania zastępów trwały około 1h.

Zdjęcia: JRG Mogilno

 

Zatrucie tlenkiem węgla w Kuśnierzu (gm. Jeziora Wielkie)

2 lutego 2019 r. (sobota) ok. godz. 05:25 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o zatruciu tlenkiem węgla w budynku mieszkalnym wielorodzinnym w Kuśnierzu (gm. Jeziora Wielkie).

Do działań dyżurny skierował zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, a także zastęp GCBA 5/35 z OSP Jeziora Wielkie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano Zespół Pogotowia Ratunkowego, który udzielał pierwszej pomocy trzem mieszkańcom budynku mieszkalnego, wielorodzinnego. Osoby badane przez załogę karetki skarżyły się na mdłości, bóle oraz zawroty głowy.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na sprawdzeniu mieszkania nr. 1 (5 osób w tym 3 pod opieką ZRM) na zawartość tlenku węgla wykrywaczem wielogazowym (wynik: 60 ppm.). Ratownicy pracowali w sprzęcie ODO. Jednocześnie z dokonywanymi pomiarami została przeprowadzona ewakuacja całego budynku wielorodzinnego. Łącznie ewakuowano 11 osób. Wygaszono piece kaflowe w każdym z mieszkań, przewietrzono budynek wentylatorem osiowym. Po przewietrzeniu ponownie dokonano sprawdzenia mieszkań (wynik: 0 ppm.). Osoby z objawami zatrucia tlenkiem węgla zostały zabrane do szpitala.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów trwały blisko 3h 20min.

Zdjęcia: OSP Jeziora Wielkie

Walne zebranie sprawozdawcze OSP Strzelno

W dniu 1 lutego br. w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzelnie odbyło się zebranie sprawozdawcze.

W zebraniu udział wzięli zaproszeni goście w osobach: Zastępca Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Jacek Kaczmarek, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie bryg. Radosław Gałczyński, Wicestarosta Mogileński Marian Mikołajczak, Burmistrz Strzelna Dariusz Chudziński, Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Dubicki, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Urzędu Miejskiego Remigiusz Koprowski, Dyrektor MGOKIR w Strzelnie Paweł Gębala, przedstawiciele Lasów Państwowych Roman Pawlak oraz Ryszard Kotliński, Prezes oraz Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzelnie powiat Pucki dh Joachim Marzenion i dh Roman Detlaf, Komendant Miejsko-Gminny dh Jan Lewandowski, druhny i druhowie z miejscowej jednostki, oraz orkiestra dęta pod batutą dh Piotra Barczaka.

Na zebraniu przedstawiono sprawozdanie z działalności jednostki za rok 2018 oraz przedstawiono plan działalności na rok 2019. Wyróżniono nowo przyjętych strażaków oraz wręczono im stopnie strażaka OSP przez Prezesa, Wiceprezesa, Naczelnika i Sekretarza jednostki.

Tekst i zdjęcia: dh Marek Wziętek (OSP Strzelno)

 

Archiwum