Menu Zamknij

Pożar byłego dworca PKP w Procyniu (gm. Mogilno

5 grudnia 2016r (poniedziałek) około godz. 01:50 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku po byłym dworcu PKP w Procyniu (gm. Mogilno).

Do działań dyżurny skierował zastępy Państwowej Straży Pożarnej: GBA 2,5/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie, SHD-23/8 z JRG 2 w Inowrocławiu, a także zastępy OSP: GCBA 5/24 i GCBA 5/32 z OSP Gębice.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palącą się drewnianą klatkę schodową oraz dach budynku.

Miejsce akcji zabezpieczono. Okna w budynku częściowo zamurowane. Działania zastępów polegały na podaniu trzech prądów wody na palący się obiekt. Działania prowadzone były z zewnątrz budynku, ze względu na drewniany strop i znacznie nadpaloną drewnianą klatkę schodową. Podjęto decyzję o zadysponowaniu podnośnika od prywatnego przedsiębiorcy, z którym posiadamy porozumienie w sytuacjach nadzwyczajnych. Powodem zadysponowania podnośnika, był fakt, że podnośnik SHD-19 jest w naprawie. Po przybyciu podnośnika podano jeden prąd wody z kosza a następnie przy wykorzystaniu bosaka przystąpiono do rozbiórki dachu, który pokryty był eternitem. Na miejsce zdarzenia przybył inspektor nadzoru budowlanego, który również wydał zakaz wchodzenia do budynku, do momentu usunięcia konstrukcji dachowej. W drugiej fazie działań zadysponowano podnośnik SHD-23/8 MAN z KP PSP Inowrocław. Przy użyciu podnośnika  przeszukano górne pomieszczenia w celu wykluczenia przebywania osób. Zamurowane wejścia do budynku wykuto za pomocą młotów, po czym przeszukano parter oraz piwnicę pod budynkiem. Zadysponowany podnośnik został wykorzystany również do sporządzenia dokumentacji przez Policję oraz biegłego z dziedziny pożarnictwa. Teren wokół budynku został wygrodzony taśmą ostrzegawczą.

O godz. 16:26 dyżurny stanowiska kierowania otrzymał informację o palącej się krokwi dachowej na poddaszu tego obiektu. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano palącą się krokiew na długości ok.  1 metra. Podano jeden prąd  gaśniczy wody w natarciu na palącą się belkę, a po ugaszeniu przeszukano cały obiekt w celu wykluczenia powstania zarzewi ognia.

Zagrożenia i utrudnienia, w tym w dostępie lub dojeździe do miejsca zdarzenia: Utrudniony dostęp na wyższe kondygnacje ze względu na częściowo zarwane stropy budynku oraz zarwaną drewnianą klatkę schodową.

Na miejsce działań przybyli: Policja, Przedstawiciel Nadzoru Budowlanego, Przedstawiciel PKP.

Działania zastępów wraz z oględzinami przez biegłego z dziedziny pożarnictwa trwały ok. 12h.

img_0419

img_0416

img_6297

img_6289

img_6288

Zdjęcia: JRG Mogilno, OSP Gębice