Menu Zamknij

Pożar budynku jednorodzinnego w Słaboszewie (gm. Dąbrowa)

14 stycznia 2019 r. (poniedziałek) ok. godz. 05:15 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku jednorodzinnego w Słaboszewie (gm. Dąbrowa).

Do działań dyżurny skierował zastępy GBA 2,5/16, GCBA 4,5/24 i 3xSLOp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Mogilnie a także zastępy OSP: GBM 2,5/8 z OSP Parlin, GCBA 5/32 z OSP Gębice i GCBA 5/32 z OSP Dąbrowa.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palący się budynek mieszkalny jednorodzinny. Pożarem objęte było pomieszczenie kuchni oraz poddasze i dach budynku. Znajdujący się w pobliżu palącego domu pracownicy pobliskiego zakładu poinformowali KDR, że ewakuowali z budynku na zewnątrz jedną osobę (mężczyznę) bez żadnych oznak życia. Poinformowali również, że w budynku znajduje się jeszcze jedna osoba.

Miejsce akcji zabezpieczono. Działania zastępów polegały na wprowadzeniu roty w sprzęcie ochrony układu oddechowego z linią szybkiego natarcia do wnętrza budynku w celu odnalezienia i ewakuowania pozostałej wewnątrz budynku osoby. Równocześnie odłączono zasilanie elektryczne w budynku i rozpoczęto działania gaśnicze podając początkowo jeden prąd wody w natarciu na palący się dach i poddasze budynku. Druga osoba poszkodowana została odnaleziona i ewakuowana na zewnątrz budynku. następnie do działań gaśniczych włączono drugi prąd wody w natarciu na palące się elementy budynku. Po częściowym ugaszeniu pożaru przystąpiono do rozbiórki nadpalonych elementów budynku i ich dogaszania. Prowadzono również oddymianie i przewietrzanie budynku. Ratownicy pracowali w sprzęcie OUO. W przypadku obu poszkodowanych odstąpiono od czynności medycznych.

Na miejsce zdarzenia przybyli także: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Pogotowie Energetyczne.

Działania zastępów trwały około 3h.

Zdjęcia: p. Paweł Krzyżan (cmg24.pl)